Maketarum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pitanje o Avia B-534

2 posters

Go down

Pitanje o Avia B-534 Empty Pitanje o Avia B-534

Postaj by Poky sri tra 15, 2015 8:24 pm

Dakle pitanje za stručnjake (da Damire mislim  na tebe Very Happy )ajd mi malo pričaj o Aviji B-534 znam da ju znaš u svaki šaraf...
Dakle doma imam dvije ona od KPa treba rebuild ,a onu od RSa trebam započet, dakle imaš li kakve zamjerke na te makete i šta bih trebao ispraviti (prvenstveno izvana)
Imaš kakve fotke cockpita i ono glavno nijanse...
Pretpostavljam kokpit je sav "silver" iliti natural metal,a izvana?
Da li je ovo približno točna nijansa te Češke zelene odnosno kaki zelene:
Pitanje o Avia B-534 B534
Pretpostavljam da su i Slovački nakon mjenjanja oznaka i reparacija ostajali u istoj nijansi zelene ili?
Poky
Poky

Posts : 880
Join date : 18.02.2015
Location : Zagreb

[Vrh] Go down

Pitanje o Avia B-534 Empty Re: Pitanje o Avia B-534

Postaj by Damir čet tra 16, 2015 10:37 am

Budem doma pokopao fotke cockpita.

Za ostalo:

Najveći problem svih maketa B-534 je prednji dio trupa:
- ovi "oštri" prijelazi gornje strane trupa prema spineru, trup gore ima jasni "kut". Sve makete to imaju nekako zaobljeno.
- donja linija prednjeg dijela trupa treba biti prilično ravna gledano sa strane, gotovo paralelna s vodoravnom osi aviona, a sve makete su rađene na temelju pogrešnih crteža - prilično zaobljeno i prema gore

Uglavnom, i crteži i makete su taj prednji dio trupa napravili previše "okruglo", u stvarnosti je to bilo više "kutijasto" i "oštro"...

Ovo je taj problem, prikazan na Eduardovoj maketi u 1:48 (linije pokazuju kako bi stvarno trebalo izgledati):

Pitanje o Avia B-534 Jv5ch0

Eduard je nedavno izdao novu maketu B-534 u 1:72 (već četvrta koja postoji u tom mjerilu!), nažalost lošiju od RS-a. Taj RS je za sad najbolji, a ovo s trupom naprijed teško je riješiti. Ja ću nešto rezati i brusiti, bar ovaj donji dio (jer mi je taj avion fetiš), tebi preporučam da ostaviš kako je.

Ovo u muzeju je replika, nije 100% točna. Nijansa na njoj je prilično smeđkasta, a trebala biti više prema zelenom. Uzmi nekakvu "olive" koju imaš doma i to je to.

Damir

Posts : 1339
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Pitanje o Avia B-534 Empty Re: Pitanje o Avia B-534

Postaj by Poky čet tra 16, 2015 12:54 pm

Dobro ti znaš da ja nisam kirurg, ne pada mi na pamet mesariti po maketi ,ja se bavim samo "estetskom kirurgijom" Very Happy ...Ostatak trupa i krila na obje makete ok?
Sad mi je lakše glede boje već sam mislio da je ta "smb" točna boja znaći i čeha i slovaka mogu farbati u istu farbu?
Poky
Poky

Posts : 880
Join date : 18.02.2015
Location : Zagreb

[Vrh] Go down

Pitanje o Avia B-534 Empty Re: Pitanje o Avia B-534

Postaj by Damir čet tra 16, 2015 5:13 pm

Poky je napisao/la:Dobro ti znaš da ja nisam kirurg, ne pada mi na pamet mesariti po maketi ,ja se bavim samo "estetskom kirurgijom" Very Happy ...Ostatak trupa i krila na obje makete ok?
Sad mi je lakše glede boje već sam mislio da je ta "smb" točna boja znaći i čeha i slovaka mogu farbati u istu farbu?

Ma naravno, ovo i nema smisla "mesariti" (ako nisi baš zagrižen ta zaj tip), puno muke za mali rezultat. Maketa RS je inače super.
Originalna boja je sigurno ista i za Čehe i za Slovake, a vjerojatno su Slovacima ostale zalihe iz zajedničke države i za naknadna dofarbavanja. Možda su u zadnjoj fazi rata farbali nečim sličnim, možda iz njemačke produkcije (ali to nikad nećemo saznati  Laughing  )... Inače, postoji i druga replika, verzije Bk u Slovačkoj (Košice). Zapravo je to više maketa u 1:1 (ona prva replika u Češkoj ima dosta originalnih dijelova, motor, a ovo je mockup...):

http://www.jetphotos.net/viewphoto.php?id=7394722

Od Humbrolovih maslinastih boja koje gledam pred sobom dolaze mi u obzir Hu 86, Hu 102, Hu 105, Hu 116, Hu 117, Hu 159... međusobno se malo razlikuju, ali sve to djeluje dobro... ak radiš Slovaka s kraja rata, npr SNP iz 1944, nitko te neće ubiti ako pukneš RLM71...

Cockpit:

(osnovna boja je aluminijska, svijetlo mat-srebrna, a ovu crvenu kožu bih ja radije napravio smeđe ili crno..)

Pitanje o Avia B-534 25j9xkg

Pitanje o Avia B-534 8zr15e

Pitanje o Avia B-534 Sywe8m

Damir

Posts : 1339
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Pitanje o Avia B-534 Empty Re: Pitanje o Avia B-534

Postaj by Poky čet tra 16, 2015 10:20 pm

Ok ,puno ti hvala, pomogao si!
Poky
Poky

Posts : 880
Join date : 18.02.2015
Location : Zagreb

[Vrh] Go down

Pitanje o Avia B-534 Empty Re: Pitanje o Avia B-534

Postaj by Poky pet tra 17, 2015 1:49 pm

Još tri pitanja za stručnjake, radim B-534 4 serija pa me zanimaju tri stvari:
1.Da li su sve Avie iz 4. serije imale kotač straga il ih ima i sa drljačom?
2.Da li su sve Avie iz 4. serije imale metalni propeler il ih je bilo s drvenim ,vidim i ovaj iz muzeja ima drveni propeler, a trebao bi bit 4. serija...
3.Da li su neke il sve predratne Čehoslovačke Avie bile odozdo obojene u srebrnu/aluminij boju il su bili sivi?
Poky
Poky

Posts : 880
Join date : 18.02.2015
Location : Zagreb

[Vrh] Go down

Pitanje o Avia B-534 Empty Re: Pitanje o Avia B-534

Postaj by Damir pet tra 17, 2015 7:49 pm

Poky je napisao/la:1.Da li su sve Avie iz 4. serije imale kotač straga il ih ima i sa drljačom?

Serije 3 i 4 se djelomično preklapaju u narudžbi ministarstva.

1936 je ministarstvo naručilo 46 komada (serijski brojevi od 148 do 193). Ta narudžba je isporučena u 2 dijela - prvo su isporučeni 148 do 173, koji su prema svojem izgledu tzv "serija 3" (sličan četvrtoj, ali otvoreni cockpit i drvena elisa). Drugi dio te narudžbe (174 do 193) isporučen je kao "serija 4", sa zatvorenim cockpitom i metalnom elisom.

Nakon toga su došle još 3 narudžbe ministarstva (primjerci od 194 do 445) koje su sve isporučene kao "serija 4".

Prvi dio "serije 4" (174-193) imao je drljaču, ostatak (194-445) gumeni kotačić. Naknadno su i neki niži primjerci dobivali kotačić.

Poky je napisao/la:2.Da li su sve Avie iz 4. serije imale metalni propeler il ih je bilo s drvenim ,vidim i ovaj iz muzeja ima drveni propeler, a trebao bi bit 4. serija...

Isporučivani su s metalnim, ali su naknadno tijekom uporabe nekima stavljani drveni. Vidljivo npr. na nekim slovačkim primjercima.

Poky je napisao/la:3.Da li su neke il sve predratne Čehoslovačke Avie bile odozdo obojene u srebrnu/aluminij boju il su bili sivi?

Ako misliš na vojne primjerke, sve je to odozdo ta ista "aluminij" boja, nije bilo sivih. Na nekima su donje površine gornjeg krila obojane maslinastom bojom (kod njih je "aluminijsko" samo donje krilo odozdo).

Damir

Posts : 1339
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Pitanje o Avia B-534 Empty Re: Pitanje o Avia B-534

Postaj by Poky pet tra 17, 2015 10:26 pm

E onda sljedeće pitanje:
Imaš li drveni propeler za Aviu viška? Very Happy Wink
Šala ,sad sam našao ima i u RSu....
Poky
Poky

Posts : 880
Join date : 18.02.2015
Location : Zagreb

[Vrh] Go down

Pitanje o Avia B-534 Empty Re: Pitanje o Avia B-534

Postaj by Poky sub tra 18, 2015 2:15 pm

Opet ja dosadan ,čačkam po netu al nemogu nać nikakve fotke tih slovačkih Avia zasad sam iskopao samo ove dvije:
Pitanje o Avia B-534 Avia_B_534_Slovensk_ch_vzdu_n_ch_zbran
Pitanje o Avia B-534 Avia_Bk_534_Slovenskych_vzdusnych_zbrani
s time da je ovaj drugi Bk-534...
Trebao bih (ako postoji) fotku za S-18 zanima me jel na nekim profilima ima žuto obojen nos ,a na nekima ne ,pa me zanima ima li tko kakve detalje il možda neki link na neki slovački/češki forum sa fotkama?
Poky
Poky

Posts : 880
Join date : 18.02.2015
Location : Zagreb

[Vrh] Go down

Pitanje o Avia B-534 Empty Re: Pitanje o Avia B-534

Postaj by Damir sub tra 18, 2015 5:49 pm

Poky je napisao/la:Trebao bih (ako postoji) fotku za S-18 zanima me jel na nekim profilima ima žuto obojen nos ,a na nekima ne ,pa me zanima ima li tko kakve detalje il možda neki link na neki slovački/češki forum sa fotkama?

Ima još nekih fotki, al niš jako pametno. Nisam našao fotku S-18, ali mislim da možeš obojati žuto. Koliko sam shvatio, Eduard ima shemu bez žutog nosa, u ranijoj fazi, a RS daje shemu sa žutim nosom, iz kasnije faze (mislim da su to uveli kad je počela kampanja u Rusiji). Jedna fotka koja možda posredno pomogne, a meni je jako draga - najvjerojatnije najbliže što je jedna Avia B-534 stajala hrvatskoj zastavi, prilikom posjete hrvatske delegacije aerodromu Trenčianske biskupice. Meni se čini da je to "S-15", a to je jako blizu "S-18"...

Pitanje o Avia B-534 Rlwc9t

Damir

Posts : 1339
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Pitanje o Avia B-534 Empty Re: Pitanje o Avia B-534

Postaj by Poky ned tra 19, 2015 12:45 am

Super fotka! Iako na Wikipediji u članku o B-534 stoji da ih je bilo u NDH par komada nisam previše na to obračao pažnju ,ova bi fotka teoretičarima mogla dati vjetra u leđa Twisted Evil
Zapeo sam za S-18 jel mi se sviđa konfiguracija s drvenim propelerom, na svim profilima ima drveni propeler ,pa sam mislio sigurno postoji neka fotka kad su svi suglasni oko tog propelera... Ne sviđa mi se taj žuti nos, al ako je tako nema druge...
Poky
Poky

Posts : 880
Join date : 18.02.2015
Location : Zagreb

[Vrh] Go down

Pitanje o Avia B-534 Empty Re: Pitanje o Avia B-534

Postaj by Damir ned tra 19, 2015 7:34 am

Poky je napisao/la:Super fotka! Iako na Wikipediji u članku o B-534 stoji da ih je bilo u NDH par komada nisam previše na to obračao pažnju ,ova bi fotka teoretičarima mogla dati vjetra u leđa Twisted Evil

Malo sam čitao češke i slovačke rasprave. Ljudi koji imaju veće fotke tvrde da ovo na fotki nije S-15 nego S-25. No nebitno za našu priču. Radi se o posjeti hrvatske delegacije slovačkom vojnom letačkom učilištu Trenčianske Biskupice 1943. godine, zato je izvješena i naša zastava.

Poky je napisao/la:Zapeo sam za S-18 jel mi se sviđa konfiguracija s drvenim propelerom, na svim profilima ima drveni propeler ,pa sam mislio sigurno postoji neka fotka kad su svi suglasni oko tog propelera... Ne sviđa mi se taj žuti nos, al ako je tako nema druge...

Ništa lakše - nemoj napraviti žuti nos. Evo ti povoda za to -  tvrde da je ovo S-18 (a na fotki nema žuti nos):

Pitanje o Avia B-534 Helo5814

Link (ova fotka je negdje pri dnu stranice):

http://www.vrtulnik.cz/ww2/slov_skola.htm

Navodno postoji fotka S-18 na skijama, s drvenom elisom (no ne znajm je li objavljena). A sigurno je bila havarija na njemu, pa je moguće da je tada stavljena ta drvena elisa s nečeg drugog.
...

Damir

Posts : 1339
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Pitanje o Avia B-534 Empty Re: Pitanje o Avia B-534

Postaj by Poky pon tra 20, 2015 9:25 am

Ok, probat ću ,ne više filozofirat i ispitivat i bacit se na slaganje! Very Happy
Poky
Poky

Posts : 880
Join date : 18.02.2015
Location : Zagreb

[Vrh] Go down

Pitanje o Avia B-534 Empty Re: Pitanje o Avia B-534

Postaj by Damir pon tra 20, 2015 5:07 pm

Poky je napisao/la:Ok, probat ću ,ne više filozofirat i ispitivat i bacit se na slaganje! Very Happy  

Jedva čekam da staviš fotke. S obzirom na tvoju učinkovitost, znam da će to biti brže nego štp ću ja pofarbati sjedalo na maketi koju radim. Smile

Damir

Posts : 1339
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Pitanje o Avia B-534 Empty Re: Pitanje o Avia B-534

Postaj by Poky pon tra 20, 2015 8:38 pm

Jedva čekam da staviš fotke. S obzirom na tvoju učinkovitost, znam da će to biti brže nego štp ću ja pofarbati sjedalo na maketi koju radim. Smile
Dobar si! Very Happy
Mislim da neće tako brzo ,RS će bit brzo ,al onda se krečem igrati s KPom i rebuildom s pripasivanjem djelova s RSa, mislim da će tu biti zabave.... Wink
Poky
Poky

Posts : 880
Join date : 18.02.2015
Location : Zagreb

[Vrh] Go down

Pitanje o Avia B-534 Empty Re: Pitanje o Avia B-534

Postaj by Poky uto svi 12, 2015 11:24 am

Još samo jedno brzinsko pitanje o Avii onaj potrupni hladnjak, piše mi u sastavnici onaj centralni dio obojiti u "red brown", mene zanima jel to zbilja neka mat smeđa il se radi o nekakvoj, recimo, brončanoj il nekoj drugoj metalik smeđoj boji?
Poky
Poky

Posts : 880
Join date : 18.02.2015
Location : Zagreb

[Vrh] Go down

Pitanje o Avia B-534 Empty Re: Pitanje o Avia B-534

Postaj by Damir sri svi 13, 2015 10:54 am

Hmm... dobro pitanje... Bum probao doma nešto pogledati, ali sumnjam da ću naći. Meni se čini najbolje staviti neku bakrenu boju, pokriva i bakar i hrđu... A ak se otkrije da se radilo o najobičnijoj boji (kojom je taj dio prefarban), lako nabaciš mat lak preko toga...

Damir

Posts : 1339
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Pitanje o Avia B-534 Empty Re: Pitanje o Avia B-534

Postaj by Damir pon svi 18, 2015 9:59 pm

Fakat nisam ništa našao, nevjerojatno.

Damir

Posts : 1339
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Pitanje o Avia B-534 Empty Re: Pitanje o Avia B-534

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.