Maketarum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Proizvodnja zrakoplova

+2
Damir
Poky
6 posters

Stranica 2 / 2. Previous  1, 2

Go down

Proizvodnja zrakoplova - Page 2 Empty Re: Proizvodnja zrakoplova

Postaj by mpuky pet srp 15, 2016 10:00 pm

Baš sam danas bio na nathodnicima u Turčinu i uživao u
preciznosti bravarskih radova Smile
Šteta što iste nisam fotkao da i Vi vidite tu preciznost Rolling Eyes

Što se tiče daljnje diskusije mislim da je vrijeme da se vratimo
na Paradubice Smile
mpuky
mpuky

Posts : 358
Join date : 26.02.2015

[Vrh] Go down

Proizvodnja zrakoplova - Page 2 Empty Re: Proizvodnja zrakoplova

Postaj by Poky pet srp 15, 2016 11:56 pm

Na jednom komadu kožne navlake sjedala trebalo je povećati promjer jedne rupe za 1mm jer je prilikom navlačenja na sjedalo navlaka na tome mjestu pucala. Problem je detektirala firma koja se bavi sklapanjem sjedala i razvila rješenje (povećanje promjera za 1mm). Znači to je njihova tehnologija razvila, nacrtala i odobrila. Nakon toga je to poslano na provjeru i potvrdu proizvođaču automobila, vratilo se natrag firmi koja oblači sjedala i onda došlo do nas koji navlake krojimo i šivamo koji smo to provjerili, potvrdili, izmjenili nacrte, krojne šablone i alate.
Ok tak to ide "službenim putem", ali kad to dođe u ruke radniku svašta na kraju ispadne ,kad se već hvatamo autoindustrije ,evo primjera iz mojeg auta (Renault Megane karavan iz 2008) dakle tapicirung koji ide po podu i donjim bokovima je skrojen tako na knap tako da rubovi koji su umetnuti ispod plastične lajsne na pragu od početka izlaze van ćim se stane na podnicu i rekoh bi da sa svake strane fali jedno dobar 1-2cm (uvjerio sam se kod još 2 auta istog modela da se radi o istom problemu...toliko o detekciji, razvoju rješenja, provjeri i izmjenama nacrta....

Sve u svemu taj nacrt je zbog promjene dimenzije za 1mm prošao minimalno 5 odjela u 3 firme i skupio 15-ak potpisa odobrenja. A radi se o komadu koji nimalo ne utječe na čvrstoću i sigurnost automobila.
Sve je to ono što svi imamo po firmama "službeni putovi" ,ali u proizvodnjim pogonima se ipak radi o drugoj logici ,kod moje mame ,recimo, u firmi koja je proizvodila HTZ opremu svaka 15 rukavica je recimo imala 1cm kraće prste... Zakaj? Zato što je toliko falilo kože u bali iz koje su se rezale rukavice ,vlasnik nije želio škart već im je rekao da izreže kraće prste i te rukavice bacaju u posebnu kutiju i poslje ih spare...(malo sam iskarikirao jel pišem po sječanju, al kužite logiku)

Tako da ti do svoje smrti možeš insistirati na pijanim zakovicama samovoljnih radnika na montaži zrakoplova, ali to jednostavno nije istina.
Kako nije istina Damir ti je pružio foto materijal!!! Shocked

...ne obazireš se na filmić koji sam već dvaput linkao...
Oprosti Damire ,ali taj mali s bušilicom nije nikakav dokaz, je mali brzo radi ,ali i ti i mi smo svjesni da je njemu na toj ploči obilježeno gdje da buši. Ja opet vjerujem da je u toj brzini on bušio uz minimalne pomake od 2-3mm ljevo-desno il gore-dole kak mu je koji put upao borer, a ovi drugi s nitnama su to sam zanitnali bitno da se ploča drži za konstrukciju...

Ne obazireš se na moje fotografije, izjavu češkog tehničara s Migova
Damire možda bi ti dokazi imali još veću težinu da ih probaš dokazati ma nekom zrakoplovu "zapadne" proizvodnje ,rusi su ipak malo, ajmo reć "preegzotićni" glede dokazivanja milimetarske točnosti...
Na 99% proizvedenih zrakoplova poslije 2. svjetskog rata svaka zakovica je na tvornički novom avionu bila tamo gdje je planirana. A i za vrijeme 2. svjetskog, ako je metalni zrakoplov. U protivnom je bila reklamacija koja se otklanjala, radnik je dobivao opomenu ili otkaz.
Vrlo hrabra izjava! Ništa nije savršeno u 99%... A ovo sa otkazom radniku u ratnoj proizvodnji je jako smiješna ,možda u americi ,al u njemačkoj i rusiji zvuči smješno kad se zna pod kojim su uvjetima radili i sa kakvom radnom snagom....

Za kraj jedan citat sa Wikipedije (ne znam odakle je orginal) o početku proizvodnje Yaka-1, zadnje dvije rečenice su za popišat:
"...Simultaneous manufacturing and testing of a design that required as many improvements as I-26 wreaked havoc on the production lines. Almost 8,000 changes were made to the aircraft's blueprints by 1941 with an additional 7,000 implemented the following year with 5,000 more changes coming in 1942. Production was further slowed by shortages of engines, propellers, radiators, wheels and cannons. Shortages of quality materials resulted in plywood being torn off the wings on several aircraft....Due to loose tolerances, each aircraft was essentially unique with workers performing the final assembly having the unenviable task of mating what often proved to be somewhat dissimilar components. For example, left and right main landing gear could be of different lengths and different angles relative to the aircraft which required adjusting their attachments to ensure an even stance for the completed aircraft. Parts were often non-interchangeable between aircraft..."
Poky
Poky

Posts : 879
Join date : 18.02.2015
Location : Zagreb

[Vrh] Go down

Proizvodnja zrakoplova - Page 2 Empty Re: Proizvodnja zrakoplova

Postaj by Damir sub srp 16, 2016 9:50 am

Poky je napisao/la:...mali brzo radi ,ali i ti i mi smo svjesni da je njemu na toj ploči obilježeno gdje da buši. Ja opet vjerujem da je u toj brzini on bušio uz minimalne pomake od 2-3mm ljevo-desno il gore-dole kak mu je koji put upao borer, a ovi drugi s nitnama su to sam zanitnali bitno da se ploča drži za konstrukciju...

Egzaktli, to je uopravo ono što i ja mislim. Ovo što tvrdi Slider, preciznost na manje od milimetra (!) dovelo bi do znatnog usporavanja proizvodnje, ne mogu si toi zamisliti u ratnim uvjetima WWII. Ovaj u Lochkeedu pika 1 rupu u sekundi, i to u mirnodopsko vrijeme...

Poky je napisao/la:Damire možda bi ti dokazi imali još veću težinu da ih probaš dokazati ma nekom zrakoplovu "zapadne" proizvodnje ,rusi su ipak malo, ajmo reć "preegzotićni" glede dokazivanja milimetarske točnosti...

Pa to uopće nije poanta, ja i mislim da je to bilo samo nekad i negdje. Ovdje sam spominjao Migove i FW-a. Kod mene ne postoji dvojba "ili je svugdje bilo ovako ili je svugdje bilo onako", ja govorim  o onih 12 slučajeva između 1000 njih. Silno bih volio vidjeti slike ili filmove iz ruskoh tvornica. Laughing

Poky je napisao/la:Due to loose tolerances, each aircraft was essentially unique with workers performing the final assembly having the unenviable task of mating what often proved to be somewhat dissimilar components. For example, left and right main landing gear could be of different lengths and different angles relative to the aircraft which required adjusting their attachments to ensure an even stance for the completed aircraft. Parts were often non-interchangeable between aircraft..."

Laughing  Laughing  Laughing

mpuky je napisao/la:Baš sam danas bio na nathodnicima u Turčinu i uživao u
preciznosti bravarskih radova Smile
Šteta što iste nisam fotkao da i Vi vidite tu preciznost Rolling Eyes

U desetinku milimetra ili..?

mpuky je napisao/la:Što se tiče daljnje diskusije mislim da je vrijeme da se vratimo
na Paradubice Smile

Slažem se. Ovdje bi bilo dobro pričekati te nacrte koje Slider ima.

Damir

Posts : 1329
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Proizvodnja zrakoplova - Page 2 Empty Re: Proizvodnja zrakoplova

Postaj by dragonlanceHR sub srp 16, 2016 10:12 am

Damire,

što još da ti pokažem, na što da se osvrnem? Tvorničke nacrte Mi-24 ili MiG-21 nemam.

Znam da te nije moguće uvjeriti da radnik na liniji ne odlučuje nasumično gdje će staviti zakovicu, pa se više niti ne trudim.

Vedran

dragonlanceHR

Posts : 131
Join date : 19.02.2015

[Vrh] Go down

Proizvodnja zrakoplova - Page 2 Empty Re: Proizvodnja zrakoplova

Postaj by dragonlanceHR sub srp 16, 2016 11:13 am

mpuky je napisao/la:Baš sam danas bio na nathodnicima u Turčinu i uživao u
preciznosti bravarskih radova Smile
Šteta što iste nisam fotkao da i Vi vidite tu preciznost Rolling Eyes

mpuky, u pravu si.

Građevinska bravarija je isto kao i proizvodnja zrakoplova ili npr. urarstvo.
Kad se sve svede na najniži zajednički nazivnik, sve je to izrađeno od metala.

cheers

Vedran


dragonlanceHR

Posts : 131
Join date : 19.02.2015

[Vrh] Go down

Proizvodnja zrakoplova - Page 2 Empty Re: Proizvodnja zrakoplova

Postaj by mpuky sub srp 16, 2016 3:52 pm

mpuky je napisao/la:Baš sam danas bio na nathodnicima u Turčinu i uživao u
preciznosti bravarskih radova Smile
Šteta što iste nisam fotkao da i Vi vidite tu preciznost Rolling Eyes

U desetinku milimetra ili..?

Ma recimo na rukohvatu čak do +/- 10 cm u pravcu Rolling Eyes




mpuky, u pravu si.

Građevinska bravarija je isto kao i proizvodnja zrakoplova ili npr. urarstvo.
Kad se sve svede na najniži zajednički nazivnik, sve je to izrađeno od metala.

cheers

Vedran

[/quote]

Vedrane nije mi na kraj pameti uspoređivati finu mehaniku sa nekim
grubim radovima ali odstupanje +/- 10 cm u pravcu ?

Također mi je poznato da i u proizvodnji preciznih uređaja postoje ogromna
odstupanja jer je osim proizvodnje jako bitna i završna kontrola.Koliko
mi je poznato Mazda je recimo povukla proizvodnju iz Španjolske nazad u
Japan jer nisu mogli postići traženu kvalitetu.

Također mi je recimo poznata razlika u cijeni recimo Nivelira
https://hr.wikipedia.org/wiki/Nivelir
koji su proizvedeni od istih dijelova. Ovako slijedi npr. usporedba u
cijenama a očito ima razlike i u kvaliteti završnog proizvoda.

500 kn- kineski dijelovi, kinez sastavio, kineska kontrola.
1000 kn- kineski dijelovi, kinez sastavio, zapadnjak kontrolirao.
1500 kn- kineski dijelovi, zapadnjak sastavio, zapadnjak kontrolirao.
mpuky
mpuky

Posts : 358
Join date : 26.02.2015

[Vrh] Go down

Proizvodnja zrakoplova - Page 2 Empty Re: Proizvodnja zrakoplova

Postaj by afka Slider uto srp 19, 2016 6:00 pm

krivo sam shvacen...ja nemam nacrte ruskih aviona.,...nego americkih...a tam je sve oznace...za ruse se i dan danas cudim kak je to opce letilo

afka Slider

Posts : 186
Join date : 19.02.2015

[Vrh] Go down

Proizvodnja zrakoplova - Page 2 Empty Re: Proizvodnja zrakoplova

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 2 / 2. Previous  1, 2

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.