Maketarum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pitanje o restauriranju predmeta od bambusa

3 posters

Go down

Pitanje o restauriranju predmeta od bambusa Empty Pitanje o restauriranju predmeta od bambusa

Postaj by Da-77FN sub svi 18, 2024 9:18 pm

Bok svima,

pitanje nije striktno maketarsko, ali slutim da bi mi mnogi od vas mogli dati neki savjet jer ono čime se bavimo nerijetko ide do takvih razina umješnosti i znanja da se bez kompleksa može nazvati primijenjenom umjetnošću, restauracijom i sl.

Imam jednu staru igračkicu, zmijicu od bambusa, ima neko emotivno značenje za mene no ima jedan problem, sa nje se počela ljuštiti boja. Htio bih je dovesti u red tj. nekako je restaurirati, na slici se može donekle vidjeti kako trenutno izgleda. Problem je što je boja na njoj sad toliko osjetljiva da je se ne bi trebalo previše ni dirati prstima.

Umjesto da se bacim na sumanuto guglanje o sredstvima, kemikalijama, postupcima profesionalnih akademskih restauratora pitam vas, kolege po plastici, ljepilu i ostalim više ili manje isparivim materijalima što mislite da mi je najbolje učiniti te konkretno ne bih li fiksirao postojeću staru boju da se prestane ljuštiti i da to bude neko relativno trajno rješenje.

Ako to uspijem riješiti, mislim da ću dalje dosta lako sam sa uobičajenim maketarskim postupcima no ne da mi se trošit previše ni vremena ni love na sve, a skidanje sve boje i novo farbanje sa moje strane zasad ne dolazi u obzir jer mislim da bi to bio totalni overkill, a i izgubili bi se detalji, konkretno ovaj bijeli stilizirani uzorak zmijske kože koji ne znam kako bih naknadno mogao reproducirati osim luđačkim pokušajem ručne reprodukcije.

Mislim, možda bih mogao sve dati i nekom profi restauratoru ili studentu/ici restauracije, ali i to mi je zasad overkill, a možda bi me taj netko i financijski odrao.

Znači, ako imate nešto relativno brzo, jednostavno, a učinkovito, bio bih vam jako zahvalan.

Pitanje o restauriranju predmeta od bambusa Zmijic11

Da-77FN

Posts : 24
Join date : 15.01.2017

[Vrh] Go down

Pitanje o restauriranju predmeta od bambusa Empty Re: Pitanje o restauriranju predmeta od bambusa

Postaj by Damir ned svi 19, 2024 8:41 pm

Tricky pitanje.

Ja bih, da je to moje, prvo prešpricao bezbojnim lakom, da očuvam ovaj postojeći dio boje. A onda nakon sušenja krenuo tankim kistom u popunjavanje praznina.

Što je emotivno značenje veće, to će kist pažljivije rekonstuirati ove šare.

Ali već bi bilo dobro i samo očuvanje ovakvog stanja kakvo jest, to je muzejski princip.

Damir

Posts : 1347
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Pitanje o restauriranju predmeta od bambusa Empty Re: Pitanje o restauriranju predmeta od bambusa

Postaj by Poky pon svi 20, 2024 10:08 am

Ovako iz jedne slike....
Ako baš želiš sačuvati postojeće stanje onda ovo što je Damir reko prešpricaj bezbojnim lakom... Ali ako želišiznova onda prvo nađi negdje nekakvu žicu il nešto ovakvog uzorka, kad nađeš prvo svjetli primer 8bijeli ili svjetlo sivi i onda preko mrežice crnu prešpricaj... Mislim da bi u ovoj opciji najveći posao bio nać žicu/mrežicu odgovarajućeg uzorka ostalo je "pjesma"...
Poky
Poky

Posts : 883
Join date : 18.02.2015
Location : Zagreb

[Vrh] Go down

Pitanje o restauriranju predmeta od bambusa Empty Re: Pitanje o restauriranju predmeta od bambusa

Postaj by Da-77FN pet svi 31, 2024 8:38 am

Hvala vam obojici na odgovoru, ali prije no što na sugeriran način krenem u to ipak ću postaviti jedno pitanje koje me malo kopka iako će možda pokazati nedovoljno poznavanje "fizike" prozirnog laka: mogu li biti siguran da će kada ga nanesem dovoljno sve držati na okupu čak i ako je adhezija stare tamnozelene boje na mjestima gdje još postoji slaba ili nikakva? Ima li lak dovoljno "snage" da drži sve u jednom komadu ako se drži samo za goli bambus, a stara boja je labava?

Da-77FN

Posts : 24
Join date : 15.01.2017

[Vrh] Go down

Pitanje o restauriranju predmeta od bambusa Empty Re: Pitanje o restauriranju predmeta od bambusa

Postaj by Damir ned lip 02, 2024 8:31 am

Meni se čini logičnim da ovisi o nekoliko faktora - kolika je površina praznog u odnosu na crnu, koliko crne se još drži za podlogu, a koliko je već odvojeno. Lak mora to sve odozgora povezati. Mislim da držanje laka za praznu površinu drveta nije upitno, to će držati, ali bi bilo dobro da je i bar dio crne još čvrsto na površini...

Damir

Posts : 1347
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Pitanje o restauriranju predmeta od bambusa Empty Re: Pitanje o restauriranju predmeta od bambusa

Postaj by Da-77FN uto lip 04, 2024 8:54 am

Sve što si naveo je logično, ali upravo je stvar u tome što ne znam točno koliko je boje čvrsto na površini, morat ću nekako skužiti no bojim se da nije puno, da je to sve vrlo labavo.

Da-77FN

Posts : 24
Join date : 15.01.2017

[Vrh] Go down

Pitanje o restauriranju predmeta od bambusa Empty Re: Pitanje o restauriranju predmeta od bambusa

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.