Maketarum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa

5 posters

Go down

Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa Empty Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa

Postaj by Damir čet tra 09, 2015 5:55 pm

Jedna od osnovnih težnji u plastičnom maketarstvu je želja za što vjernijim oponašanjem stvarnosti (bar kod mene). To je ono što ovo maketarstvo razlikuje od "drvenog" brodomaketarstva ili slaganja željezničkih diorama. Iako i "drveni" i željeznički modelari idu ka vjernom kopiranju stvarnosti, ipak se ne zamaraju do beskraja baš 100%-tno vjernim oblikom, bojom ili sjajem svojih maketa. Mi "plastičnjaci" često zapadnemo u mod da se potpuno zakočimo u izradi maketa, jer nam za jednu nedostaje korekcijski nos za ispravljanje pogrešnog nosa na maketi, nedostaju nam metali da bi detaljirali unutrašnjoist cockpita koja se kasnije gotovo i neće vidjeti na maketi (pogotovo u kutu vitrine), a za neke od maketa jednostavno nemamo baš onu "točnu" nijasnu boje - "prava" Gunze nijansa nikako da stigne iz Japana...

S ovim posljednjim, "točnim" bojama, prošao sam čitav niz maketarskih faza.

1. faza - dječija: uopće nisam farbao makete, samo sam ih zaljepio
2. faza - mladalačka: uzeo sam par Chromosovih lakova koji su mi bili pri ruci, pa zamješao nekakvu bilo kakvu smeđu, ako već treba biti smeđa.
3. faza - zrelo-mladalačka: otkrio sam Humbrol (i sl) i ubio se od kupovanja. Za Spitfirea su to Hu29 i Hu30, tako piše na sastavnici. Bio sam sretan do beskraja, što mi je sad maketa "100% točna".  
4. faza - zrelo istraživačka: odjednom sam iz raznih izvora spoznao da sastavnice nisu najtočnije, a stvarne nijanse nisu onakve kakve su predočene maketarskim bojama. Shvatio sam i da maketarske boje raznih proizvođača nisu iste, iako se isto zovu (npr. "Autentična RLM02 ili "Autentična RAF Dark Earth"). Ušao sam u istraživanje i zapleo se u beskrajne petlje traženja "točnih" nijansi njemačkih RLM boja ili francuskih boja. Uopće nisam slagao makete, od silnog istraživanja nisam imao vremena za plastiku. Na kraju sam koliko-toliko definirao "točne" boje, uz pomoć raznih "(bjelo)svjetskih eksperata" (s interneta, iz knjiga, časopisa...) i vlastitih dojmova dobivenih s fotografija.  
5. faza - zrelo-odrasla: počeo sam intenzivno putovati i obilaziti aeromitinge i muzeje. Ubrzo sam spoznao da sam opet na početku - farbači stvarnih aviona, a i proizvođači boja za stvarne avione, uopće nisu opterećeni "točnim" nijansama. Boje RLM02 ili RLM76 mi, kad sam ih prvi put vidio u živo, uopće nisu izgledale onako kao što sam to ja nakog dugih godina istraživanja definirao. Nakon toga sam se još više šokirao - u stvarnosti su postojale razne nijanse RLM02, RLM76 i ostalih boja. O rašomonu s ruskim ili francuskim bojama iz 2. svjetskog rata da i ne govorim.
6. faza - odlučio sam, budući da se držim maketarskog principa o maksimalnoj mogućoj vjernosti, raditi makete aviona koje sam vidio u živo, stajao pored njih, usporedbom s uzorkom u ruci definirao boje. A kod aviona iz drugog svjetskog rata, za koje imam samo par crno-bijelih fotki - koristiti zaključke i pretpostavke, bez čekanja na "konačne dokaze". I da, potpuno sam odustao od kupovanja "autentičnih maketarskih boja". Niti jedan Gunze, MrColor ili, ne daj Bože, Humbrol ili Revell, nisu točniji od onog što zamješam sam, uz pomoć svojeg oka. I ponovno su, kao davnih dana, Chromosovi lakovi u igri - 250 mL bijele, 250 mL crne (BTW: svaka po 15 kuna)... pa da vidiš kolko "točnih" i "autentičnih" nijansi sive boje se tu može zamješati... Laughing

Ovo su moja pomagala za hodanje po svijetu:

Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa R2t9ab

A ovo su ideje iz kataloga Humbrola i Agame (čipovi stvarnih maketarskih boja) što su "točne" RAF-ove nijanse. Kupiš 4 Humbrolove boje i zamješaš "originalnu" Dark green:

Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa J9y8w5



Zadnja promjena: Damir; čet tra 09, 2015 6:28 pm; ukupno mijenjano 1 put.

Damir

Posts : 1329
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa Empty Re: Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa

Postaj by Damir čet tra 09, 2015 6:05 pm

Možda je najbolje početi dostupnom i plastičnom ilustracijom - L-39 Albatros.

Mirnodopsko vrijeme, današnje (OK, jučerašnje) vrijeme, jako puno dobrih fotki, članica NATO pakta, postojanje svih mogućih ISO i ostalih standarda proizvodnje (i aviona i boja), postojanje dokumentacije iz tvornica boja, puno dobro očuvanih stvarnih primjeraka L-39 u toj kombinaciji boja... Nije to par crno-bijeli fotki iz 1940-te, već nešto što bi trebalo biti potpuno definirano što se tiče boja.

Ugledna maketarska firma Edurad ima bar 10 pakiranja makete L-39 u kojima je i "zeleno-zelena" shema. Na svakoj toj shemi su u sastavnici iste dvije "autentične" boje:

Svjetla zelena: Gunze H58
Tamna zelena: Gunze H405

Čini se da je stvar jednostavna. I riješena. Kupiš te dvije boje i imaš "autentične".

Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa Kapxmu

Damir

Posts : 1329
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa Empty Re: Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa

Postaj by Damir čet tra 09, 2015 6:08 pm

No kad se pogleda ova fotka, izviru pitanja o "autentičnim" i "točno definiranim" bojama:

Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa 10r371u

Damir

Posts : 1329
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa Empty Re: Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa

Postaj by Damir čet tra 09, 2015 6:21 pm

Pitanja koja izviru iz prethodne fotke:

- ako je mirnodopsko moderno vrijeme, i postoji standard proizvodnje boje i bojanja aviona, kako to da su dva Albatrosa (npr. dva najdalja na slici) obojana različitim bojama?
- ako su u mirnodopsko vrijeme oštećenja boje popravljana prebojavanjem novog sloja, a radi se o istoj standardnoj boji, kako to da te boje nisu jednake (npr na najbližem Albatrosu ima bar 5-6 nijansi)?
- je li proizvođač "iste" boje, po "standardu i pravilniku",  pazio da u svakoj šarži proizvede baš istu nijansu? Ili zrakoplovci nisu pazili čime farbaju svoje strojeve?
- ako u mirnodopsko moderno vrijeme elita (zrakoplovstvo) jedne europske države ima ovako obojanih 6 aviona istog tipa (kao na prethodnoj fotki), očekuje li netko da je usred drugog svjetskog rata svaki mjesec svaki njemački proizvođač boje RLM02 pazio da to bude baš ista boja, ili je jedan mjesec bila malo tamnija, drugi malo zelenija, treći malo sivija..?
- ako u mirnodopsko moderno vrijeme elita (zrakoplovstvo) jedne europske države ima ovako obojanih 6 aviona istog tipa (kao na prethodnoj fotki), očekuje li netko da je 1944. godine aerodromski mehaničar komad repa Bf-109 prebojavao baš precizno definiranom bojom? Je li 1942. godine u RAF-u bilo bitno je li "ocean grey" tamnija ili svjetlija?

- najvažnie pitanje: jesu li definirane "točne" Gunze boje, za Albatrose na fotki, točnije od onih koje ja "od oka" zamješam koristeći par Chromosovih lakova?


Zadnja promjena: Damir; čet tra 09, 2015 6:41 pm; ukupno mijenjano 1 put.

Damir

Posts : 1329
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa Empty Re: Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa

Postaj by Damir čet tra 09, 2015 6:36 pm

I još malo te dvije iste boje. Stajao sam kraj ovog, gledao sa svih strana, i nisam našao logiku. Obje stvari su izgledale jednako staro - isti sjaj, svjetlija boja ista ... a tamnija zelena je različita:

Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa 2mxkf3m

Damir

Posts : 1329
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa Empty Re: Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa

Postaj by Željko sub tra 11, 2015 10:14 am

Sve ove faze sam i ja prošao i da nadovežem da knjigama sam se u Zagrebu snabdjevao u Gundulićevoj preko puta Glazbenog zavoda.To su bile sedamdesete godine i po knjigama su svi njemački avioni bili dark green light green i pale blue.Saznanja su se od onda jako promijenila ali sam uvjeren da je svaki proizvođač u bilo kojoj zemlji imao svoju nijansu neke određene boje,
Željko

Željko

Posts : 103
Join date : 18.02.2015

[Vrh] Go down

Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa Empty Re: Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa

Postaj by Poky ned tra 12, 2015 11:18 pm

Mislim da su svi koji su iole duže u maketarenju prošli sve te faze...
Meni je točnost boja važna ,da se ne lažemo,ali ne ovako kako si ti opisao koja je točna nijansa neke boje (npr RLM-71) to nikada nećemo znati ,više mi je bitnije da je odnos između dvije,tri nijanse u maskirnoj shemi točan, ako razumiješ kaj hoću reći ,npr. odnos između zelene i smeđe na RAFovoj shemi može se dogoditi da jednu boju pogodiš ,a drugu fulaš i onda ti krajni izgled sheme ne štima ,to mi je recimo važnije od same 100%tne točnosti same nijanse boje.
Također kad radim neku maketu po C-B fotki važno mi je da utvrdim o kojim se bojama radi više nogo sama 100%tna točnost nijanse koja mi se preporuća.
Poky
Poky

Posts : 879
Join date : 18.02.2015
Location : Zagreb

[Vrh] Go down

Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa Empty Re: Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa

Postaj by dragonlanceHR čet lip 04, 2015 8:55 am


dragonlanceHR

Posts : 131
Join date : 19.02.2015

[Vrh] Go down

Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa Empty Re: Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa

Postaj by Damir uto lip 30, 2015 8:20 am


Dobar tekst! Čovjek zapravo kaže isto što i ja - s bojama na maketama se treba malo više opustiti. Istražiti maksimalno što je moguće, ali, budući da je "točnu" boju najčešće nemoguće definirati, ne stvarati si više problema nego što je nužno. U mojem slučaju - moj osobni mix Chromosovih lakova iz najbližeg Peveca jednako je "točan" ili "netočan" kao i "autentični Gunze" kojeg 3 mjeseca čekam iz Japana. Very Happy

Damir

Posts : 1329
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa Empty Re: Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa

Postaj by Damir uto lip 30, 2015 8:30 am

Evo malo moje "akcije":

Jak 11 (C-11) kojeg sam već napravio...

Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa Rvj6n5

...i Fi-156 (K-65) koji još čeka:

Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa E88wi8

Damir

Posts : 1329
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa Empty Re: Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa

Postaj by Damir uto lip 30, 2015 8:41 am

Na primjeru Avia S-199 se može shvatiti i dosta "rašomona" i problema o kojima govori i čovjek u prethodno linkanom tekstu. Na ovim fotkama i boja na Aviji i boje na čipovima FS-a izgledaju potpuno sivi. No u stvarnosti se radi o sivim tonovima koji prilično vuku na zeleno (sivozeleno). Oni koji znaju nešto o Federal Standardu znaju da serija boja x4xxx označava zelene boje...
Zato je potrebno na licu mjesta, u stvarnosti, usporedbom naći odgovarajući ton na čipu, zapisati koji je to broj, i onda kod kuće prije farbanja makete zamiješati (i posvijetliti) taj ton ili iskorititi "originalnu maketarsku boju", ako ima baš taj ton. Moguće je da npr. "originalni Dark Earth" uglednog proizvođača maketarskih boja ima drugačiji ton od potrebnog. Onda ga je i ovako i onako nužno dorađivati nekom dodatnom bojom... Pa je onda svejedno jesmo li imali tu "originalnu" boju ili zamješavali od nekih drugih boja...
Dodatna stvar je i u znanju teorije miješanja boja. Naime i kod zamješavanja neke boje ali i zapisivanja originalnih boja kod usporedbe čipova sa stvarnom bojom na avionu treba znati što treba dodati zelenoj da postane mrvicu sivija, smeđija i sl. Ako se nađe najpribližniji čip boje, ali koji nije potpuno isti kao ta boja, onda ja napišem taj broj i opsaku tipa: "mrvicu zelenije", "mrvicu svjetlije" ili "mrvicu smeđije".. Smile
I, da - još i važna opsaka - ova pronađena točna boja vrijedi samo za konkretnu Aviju s kojom sam uspoređivao. Neka druga Avija je možda imala neku sličnu ali ne i potpuno istu boju... Čak i dvije iste boje istog proizvođača iz različitih kanti ne moraju biti iste...

Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa Ixv5hj

Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa 30t2vbt

Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa 5ulp46

Damir

Posts : 1329
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa Empty Re: Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa

Postaj by Damir uto kol 25, 2015 10:55 am

Gatow u Berlinu, Bf-109... (naravno, ovo nije originalna boja...)

Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa Dgqgcy

Damir

Posts : 1329
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa Empty Re: Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa

Postaj by Damir sri kol 03, 2016 8:23 am

U detektivskom traženju "točne" boje posljeratnih čeških (i izraelskih) Avia S-199, dosta toga se vrti oko famozne RLM02. U svjetlu toga, i interpretacije te boje ne kao "sivozelene" nego kao "sivožute", nekoliko zanimljivih primjera njemačkih letjelica u češkoslovačkim rukama nakon rata. Iz muzeja u Pragu su prve 4 fotke (komadi Ar-96, Si-204, krilo Škoda-Kauba...), a zdnje dvije fotke je stajni trap Junkersa Ju-290 iz muzeja u Berlinu:

Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa 124tw1e

Damir

Posts : 1329
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa Empty Re: Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa

Postaj by Damir sri kol 03, 2016 8:35 am

Još mala napomena koja se tiče varljivosti fotografija, s obzirom na osvjetljenje i ostalo:

Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa 16c6p95

Damir

Posts : 1329
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa Empty Re: Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa

Postaj by Damir pet srp 10, 2020 4:12 pm

Budući da mi je Radovan dao mini-komadić Spifirea s kraja rata na kojem su očuvane siva i zelena boja, probao sam to usporediti s čipovima Federal standard boja. Tražeći po netu informaicje s čime da uspoređujem, naletio sam na raspravu.  Čak i za te najosnovnije RAF boje za običnu europsku shemu piše se svašta, za svaku od tih boja ima po nekoliko različitih ideja:

https://www.britmodeller.com/forums/index.php?/topic/76391-raf-late-war-camoflage/

Damir

Posts : 1329
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa Empty Re: Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa

Postaj by Poky sub srp 11, 2020 1:28 am

Ti zbilja misliš da to sve sad idem čitati!? daj ukratko prepričaj... Very Happy
Poky
Poky

Posts : 879
Join date : 18.02.2015
Location : Zagreb

[Vrh] Go down

Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa Empty Re: Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa

Postaj by Damir sub srp 11, 2020 9:30 am

Ma ništa lakše. Za najstandardniju boju RAF-a, "Ocean grey" (sivu u standardnoj europskoj sivo-zelenoj kamuflaži) je jasno da se radi o:

FS36176

Multiple sources on my web searches show FS36118 for Ocean Grey

FS26152 is closest to Ocean Grey, but not quite blue enough

GT gives FS26187

Model Master 2057 RAF "Ocean Grey" is too blue...

Model Master 2057 RAF "Ocean Grey" is too dark and way too green...

Ocean Grey: Remove one large pipette of paint from a bottle of MM FS36231 (Dark Gull Grey) and add two large pipettes of MM FS35164 (Intermediate Blue)...

Laughing Laughing Laughing

Sad znaš koja je to boja. Cool

Ta boja Ocean grey je, ako gledamo po Federal standardu, ili 36176 ili 26152 ili 26187 ili 36118 ili mješavina 25164 i 36231... Laughing Laughing Laughing Dakle - prva siva na koju naiđeš u svojoj šupi, može i Chromosova...

Damir

Posts : 1329
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa Empty Re: Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa

Postaj by mpuky sub srp 11, 2020 10:28 am

Pa za te britanske boje postoji i
britanski standard iliti BS381C
koji bi trebao biti najtočniji.

E sad koliko sam skužio sve te
tablice imaju približne nijanse
boja ali nisu u bocu. Ja sam si
piknuo RAL, FS i NCS ton karte
i sve je to tu negdje ali ne 100%
i kad radim nijansu po FSu uvijek
moram odokativno dorađivati jer
kod nas miješaju boje po RALu
i NCS standardima tako da ću si
sigurno još piknuti BS ton kartu
kada natrčim na nju.

E sad što se tiče samih boja za
makete nijanse odstupaju od
proizvođača do proizvođača
međutim po meni sve je to tu
negdje jer kad pofarbaš maketu
i odradiš joj weathering to se
utopi osim ako nisu skroz fulali
nijansu boje.


mpuky
mpuky

Posts : 358
Join date : 26.02.2015

[Vrh] Go down

Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa Empty Re: Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa

Postaj by Poky sub srp 11, 2020 3:55 pm

Trla baba lan ,da joj prođe dan.... Ja sam svoje mišljenje o bojama već rekao ranije nema 100% točne nijanse ,ćak i boje iz iste tvornice iz iste proizvodne trake iz različitih serija ne trebaju bit iste nijanse ,često ,a pogotovo u ratnim uvjetima, tvornice promjene dobavljača sirovine i iako svi tvrde da je proizvod (u ovom slučaju boja) ista ,ona to nije, 1000 stvari može utjecati na nju.. Ja sam osobno imamo dvije Chromosove temeljne smeđe jedna je proizvedena 2008g. i druga ,ne znam 2011g. i nisu bile u nijansu iste jedna je bila friška ,a druga je stajala na polici polu potrošena i kad sam ih pomješao vidjela se razlika, jedna je bila dvije nijanse svjetlija i kaj sad, koja je točna.... Dva aviona farbana bojom iz iste kante jedan npr.41g. drugi npr.43g. neće imati istu nijansu i koja je onda točna??? Obje.
Na našim maketama je puno bitnije da se pogodi odnos između dvije ili tri boje koje su u maskirnoj shemi ,ako se on ne poklapa to nije to ,a ako se taj odnos boja pogodi i ako vuće na ono to je opče prihvačen "kolektivan" izgled objekta (u našem slučaju vojne tehnike) onda je to točno ,a ne pogađati nijansu nijanse boje....
Tako da su me te rasprave o hiper točnosti nijansi pustile prije 10g. danas me više zanima u koju su farbu farbani pojedini djelovi aviona u proizvodnji i cca nijanse te boje ,ostalo ja riješim... Wink
Poky
Poky

Posts : 879
Join date : 18.02.2015
Location : Zagreb

[Vrh] Go down

Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa Empty Re: Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa

Postaj by mpuky ned srp 12, 2020 1:25 pm

To sa farbom koja stoji i mijenja nijansu
mi je čudno. Prije bi rekao da meštri nisu
dobro miješali boju pa im je na dnu ostao
neki pigment i od tuda razlika u nijansama.
Također je moguće da je boji koja je duže
stajala ishlapio medij/razrjeđivač pa je
u istoj veća količina pigmenta.

Btw jednom sam čuo meni zanimljiv podatak.
Naime kolegica je kupovala keramiku koju sam
trebao preuzeti za nju pa sam malo popričao
sa prodavačem. U tom razgovoru sam saznao
da nijedna šarža pločica iako su istog tipa nema
iste nijanse što možda zbog sitnih razlika u
pripremi glazure što zbog sitnih razlika u tehnološkom procesu izrade. Pretpostavljam
da je Damir upoznat sa činjenicom koliko male nijanse u izradi nekog proizvoda mogu utjecati
na konačni proizvod.
mpuky
mpuky

Posts : 358
Join date : 26.02.2015

[Vrh] Go down

Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa Empty Re: Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa

Postaj by Poky ned srp 12, 2020 7:42 pm

Btw jednom sam čuo meni zanimljiv podatak.
Naime kolegica je kupovala keramiku koju sam
trebao preuzeti za nju pa sam malo popričao
sa prodavačem. U tom razgovoru sam saznao
da nijedna šarža pločica iako su istog tipa nema
iste nijanse što možda zbog sitnih razlika u
pripremi glazure što zbog sitnih razlika u tehnološkom procesu izrade. Pretpostavljam
da je Damir upoznat sa činjenicom koliko male nijanse u izradi nekog proizvoda mogu utjecati
na konačni proizvod.
A šta sam ja drugačije rekao....
Poky
Poky

Posts : 879
Join date : 18.02.2015
Location : Zagreb

[Vrh] Go down

Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa Empty Re: Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa

Postaj by mpuky uto srp 14, 2020 10:41 am

I onda još uzmeš u obzir tijekom WW2 da su meštri pri farbanju imali bazu u koju su umiješavali pastu/pigment i dobiješ što dobiješ 🤣
Slična stvar je sa tenkovima u WW2 koji su bili
farbani u osnovnu boju dok je kamuflažu nanosila
posada na terenu.
mpuky
mpuky

Posts : 358
Join date : 26.02.2015

[Vrh] Go down

Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa Empty Re: Točne i "točne" boje stvarnih aviona i maketa

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.