Maketarum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72

+2
Poky
Damir
6 posters

Stranica 1 / 4. 1, 2, 3, 4  Next

Go down

Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72 Empty Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72

Postaj by Damir sub pro 03, 2016 8:48 am

Mnoge makete su započete, svakoj nešto fali za nastavak izgradnje ili završetak... Za ispuniti plan "jedna maketa gotova do Božića" moj je izbor pao na Lockheed Hudsona od Italerija (ex MPM/Special Hobby). Maketa možda i nije jako jednostavna, ali taj tip nije moj favorit. Neću puno istraživati i nije da mora biti 100% vrhunska... Laughing
Za početak, zaljepio sam brdo raznih điđa-miđa u cockpitu i sobi iza cockpita. Čini mi se da se bar 80% toga uopće neće vidjeti, a ovih par detalja koji će se vidjeti je relativno loše izvedeno. Posebno ne znam što ću s instrument-pločom...
Boja unutrašnjosti je potpuno originalna, dobivena preciznim miješanjem triju komponenti koje sam naručio iz SAD (dvije) i Japana (jedna), vidljive ne fotografiji.. Laughing Zamješavanje je vršeno alatom prikazanim na slici skroz naprijed.  Laughing

Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72 2n9avio


Zadnja promjena: Damir; sri pro 07, 2016 6:03 pm; ukupno mijenjano 1 put.

Damir

Posts : 1329
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72 Empty Re: Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72

Postaj by Poky sub pro 03, 2016 4:09 pm

Very Happy Very Happy Laughing
Poky
Poky

Posts : 879
Join date : 18.02.2015
Location : Zagreb

[Vrh] Go down

Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72 Empty Re: Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72

Postaj by Damir sub pro 03, 2016 6:39 pm

Budući da je subota, uspio sam napraviti skoro sve do zatvaranja trupa i krila. "Mrljanje" po unutrašnjosti nije bilo baš jako opterećeno točnošću (iako sam gledao fotke), pa je sve to brzo gotovo. Da ne bi bilo prejednostavno, rebra u prostoru oko pilota, ono što se najviše vidi kroz pilotsko staklo, MPM NIJE napravio. Na istoj maketi je MPM napravio ogromnu količinu rebara i ostalih detalja u unutrašnjosti male sobice i glavnog transportno-putničkog prostora koji se uopće neće vidjeti. Čini se da je ono vidljivo ostavio proizvođačima metala, vjerujem Eduardu.. Bilo kako bilo, ja sam to napravio od trakica stirena. Remenje je od novinskog papira prikladne boje. Brinu me oklopi motora koje je MPM zamislio kao dvije polovice koje se lijepe i daju nešto elipsastog presjeka...:

Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72 10igo6w

Damir

Posts : 1329
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72 Empty Re: Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72

Postaj by mpuky ned pro 04, 2016 3:56 pm

Znači krenuli smo po dogovoru Smile
I ja sam počeo sa svojim Spitom i puknuti
ću slike kasnije a možda završim donekle i
Harriera jer mislim da imaju iste boje
kamuflaže.

Kakve su ti to bocice u kojima mijesas boju ?
mpuky
mpuky

Posts : 358
Join date : 26.02.2015

[Vrh] Go down

Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72 Empty Re: Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72

Postaj by Damir ned pro 04, 2016 6:26 pm

mpuky je napisao/la:Znači krenuli smo po dogovoru Smile
I ja sam počeo sa svojim Spitom i puknuti
ću slike kasnije a možda završim donekle i
Harriera jer mislim da imaju iste boje
kamuflaže.

Kakve su ti to bocice u kojima mijesas boju ?

To se traži! Stvaljaj odmah ovdje (isti topic) fotke! Smile
Ove bočice su plastične Eppendorf-tubice (1,5 mL). Služe u znanostima kakva je biotehnologija, za centrifugiranje ili čuvanje uzoraka. Nema ih u slobodnoj prodaji, mogu par komada donijeti...

Što se tiče Hudsona, nevjerojatna stvar, opet kočenje - na aftermarket-dekalima piše da je taj konkretni "Spirit of Prague" MkIV, ali u knjizi i na fotkama piše da je MkI ili MkIII. Oba imaju potpuno druge motore i poklopce motora, a takvi, naravno, nisu u Italerijevom pakiranju... monkey Ne znam da li da sad tražim "Mini Print Decal" da mi kupi drugu maketu, ili da prepravljam motore...

Damir

Posts : 1329
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72 Empty Re: Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72

Postaj by Damir ned pro 04, 2016 7:17 pm

Maketa Hudsona od MPM/Italeri/Revell u kutiji izgleda prekrasno. Kod izrade izviru raznorazni problemi. Neke dijelove je nemoguće zaljepiti kako je zamišljeno (pa su Italeri i Revell na sastavnicama stavili uputstva za rezanje tih dijelova), a i oni dijelovi koji se normalno lijepe ne sjedaju dobro jedni na druge. Npr. krila su na mijestu ljepljenja za korijen uz trup bitno veća, pa ostaju gadne stepenice za pokitati i pobrusiti. Poklopac gornjeg zadnjeg dijela trupa jako loše sjeda, a motorske gondole su u cjelosti zaista užasne. Sve u svemu, kad se to sve pokita i pobrusi, od finih linija panela neće ostati niti 50%...

Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72 1zbgl78

Damir

Posts : 1329
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72 Empty Re: Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72

Postaj by Poky ned pro 04, 2016 7:33 pm

Ajmo ,ajmo nema odstupanja i izlika, evo i ja ću kroz par dana stavit fotkice Yaka.. Mislim da sam iako tek u startu ,uzeo najlakši projekt, al i mislim da moja "brzina" za ovaj projekt ,ni nije bila upitna...
Poky
Poky

Posts : 879
Join date : 18.02.2015
Location : Zagreb

[Vrh] Go down

Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72 Empty Re: Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72

Postaj by mpuky ned pro 04, 2016 9:41 pm

A znamo ko bu opet zadnji Smile
mpuky
mpuky

Posts : 358
Join date : 26.02.2015

[Vrh] Go down

Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72 Empty Re: Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72

Postaj by Poky ned pro 04, 2016 9:58 pm

Mario ,nemoj komplicirati ,sam završi Spita! Ne mora bit za natjecanje ,mora sam bit gotova do Božića. Znaš da će to ženici bit najljepši i najbolji Spit na cijelom svijetu Wink Btw boje pašu.
Poky
Poky

Posts : 879
Join date : 18.02.2015
Location : Zagreb

[Vrh] Go down

Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72 Empty Re: Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72

Postaj by mpuky ned pro 04, 2016 10:15 pm

Eh čekam da ženica ode spat da mogu nastaviti Sad
Znači boje su Ok. Super onda ih ne moram kupovati Smile
mpuky
mpuky

Posts : 358
Join date : 26.02.2015

[Vrh] Go down

Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72 Empty Re: Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72

Postaj by Damir uto pro 06, 2016 4:39 pm

mpuky je napisao/la:Eh čekam da ženica ode spat da mogu nastaviti Sad
Znači boje su Ok. Super onda ih ne moram kupovati Smile

Jesi zaljepio trup?

Damir

Posts : 1329
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72 Empty Re: Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72

Postaj by Damir sri pro 07, 2016 6:05 pm

Dvajes' deka kita, i to dobre vage... (to je tek prva tura, nakon brušenja stolarskom rašpom, iće ići finiji nanosi kita i finije zaglađivanje...) Laughing

Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72 Qr0z1x

Damir

Posts : 1329
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72 Empty Re: Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72

Postaj by afka Slider sri pro 07, 2016 8:11 pm

lep ko slika

afka Slider

Posts : 186
Join date : 19.02.2015

[Vrh] Go down

Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72 Empty Re: Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72

Postaj by Poky sri pro 07, 2016 10:30 pm

Ma kaj je to na tak veliku maketu..... Very Happy
"Jel već se bliži onaj ćas,
kad nama dođe Dedo Mraz!!" santa rendeer lol!
Poky
Poky

Posts : 879
Join date : 18.02.2015
Location : Zagreb

[Vrh] Go down

Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72 Empty Re: Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72

Postaj by Damir čet pro 08, 2016 5:42 pm

Danas krećem u "rudarsku akciju". Nabavio sam dva maketarska alata za ovu fazu, prikazani su na fotografiji. Kruti alat je kupljen na Hreliću. Tekući alat je direktna licenca najnovijeg proizvoda Mig Jimeneza, nabavljena od ovlaštenog distributera.

Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72 2uqetqc

Damir

Posts : 1329
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72 Empty Re: Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72

Postaj by mpuky čet pro 08, 2016 6:46 pm

Hm, kako sa time radiš panele ?
mpuky
mpuky

Posts : 358
Join date : 26.02.2015

[Vrh] Go down

Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72 Empty Re: Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72

Postaj by Damir čet pro 08, 2016 7:11 pm

mpuky je napisao/la:Hm, kako sa time radiš panele ?

Paneli MPM-a su koma. Svi su isti. To znači da su isti oni koji su "konstantni" (npr na površini krila), kao i oni koji odvajaju kormila od fiksnih površina. Takvu budalašntinu Airfix i Heller ne bi napravili niti 1963. godine. Kad tome dodaš katastrofalnu spojivost dijelova, gdje ništa s ničim ne paše, nema smisla brinuti o tim linijama. Moraš ih gravirati kao na "pozitivnoj" maketi... (Ako te to zanima. Mene ne.)

Ta maketa je dobar primjer za one koji vole "teoretske makete". U kutiji sve izgleda bajno i sjajno: brdo djelova, lagano ugravirane linije, sjajni-bajni dekali za 555 verzija...). Čini se kao "vrhunski proizvod". No od 100 maketara koji kupe maketu, onih 7 koji ju zaista i sastavljaju, shvaćaju da su skoro na istoj razini kao i s Airfixovom maketom iz 70-tih godina. Nema veze kako što izgleda u kutiji, na kraju sve ionako izbrusiš (i pozitivne i negativne linije)... Laughing

Da ne bi bilo da previše kritiziram, ipak ovdje ima napretka od starog Airfixa - super su prozirni dijelovi i mitraljezi...

Damir

Posts : 1329
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72 Empty Re: Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72

Postaj by afka Slider čet pro 08, 2016 7:37 pm

na kraju uzmes olovku, iscrtas linije i ntko ne kuzi :-)

afka Slider

Posts : 186
Join date : 19.02.2015

[Vrh] Go down

Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72 Empty Re: Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72

Postaj by Poky čet pro 08, 2016 8:11 pm

Tooooo Damire!!!! Pravo maketarstvo zahtjeva i pravi alat!!! Very Happy Very Happy Very Happy
Već si dugo pokušavam nabaviti ovaj tekući ,svi mi kažu da je nezamjenjiv, ak misliš ozbiljno prionut maketarit!!!! Very Happy Very Happy Very Happy
Poky
Poky

Posts : 879
Join date : 18.02.2015
Location : Zagreb

[Vrh] Go down

Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72 Empty Re: Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72

Postaj by Damir pet pro 09, 2016 8:55 am

Poky je napisao/la:
Već si dugo pokušavam nabaviti ovaj tekući ,svi mi kažu da je nezamjenjiv, ak misliš ozbiljno prionut maketarit!!!! Very Happy Very Happy Very Happy

Mene je malo razočarao, bolji su mi ovi naši koji nisu po licenci... Inače, navodno ga ima u specijaliziranom maketarskom dućanu Billa...

Damir

Posts : 1329
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72 Empty Re: Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72

Postaj by Poky pet pro 09, 2016 3:56 pm

Tekući alat ustranu...
Glede panela ,po meni, svi ovi "češki" ,"short run" proizvođaći imaju tu manu preplitkih panela. Al opet ajmo realno gledati kad se krenulo sa tim upuštenim panelima digla se ona bura da su preduboki i da se to realno na 1/72 ili na 72m udaljenosti i ne vidi... Pa su ih proizvođaći krenuli na ovo kak ti "realno" "plitki paneli" ,a po meni loše kompromisno, riješenje... Jel kad ti staviš na takvu maketu prajmer ,dvij-tri maskirne boje ,pa jedan lak ,pa wash, pa pigment, wethering i šta ti ja znam i za kraj još jedan lak ,od panela ti ostne lipov urac!
Ja te sve makete prepaneliziram scriblerom da mi ostane barem malo washa u njima, a to je onda dupli poso.
Mislim da je novi Airfixt tu ipak bliže nekom riješenju (iako nisam ni jedan novi Airfix još složio pa nemogu sa 100% sigurnosti to tvrditi), staviš "kanjon panel" ,pa ti brate mili, puni sa kemijama i španskim vodicama... Very Happy
Poky
Poky

Posts : 879
Join date : 18.02.2015
Location : Zagreb

[Vrh] Go down

Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72 Empty Re: Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72

Postaj by Damir pet pro 09, 2016 5:19 pm

Poky je napisao/la:Glede panela ,po meni, svi ovi "češki" ,"short run" proizvođaći imaju tu manu preplitkih panela. Al opet ajmo realno gledati kad se krenulo sa tim upuštenim panelima digla se ona bura da su preduboki i da se to realno na 1/72 ili na 72m udaljenosti i ne vidi... Pa su ih proizvođaći krenuli na ovo kak ti "realno" "plitki paneli"

Meni je nevjerojatno da se pri tome ne priznaju RAZLIKE u dubini pojedinih "panela". Neki zaista trebaju biti jako plitki, neki zaista trebaju biti duboki. Linija spoja nekakva dva lima na površini krila treba biti plitka, a linija koja razdvaja kormilo ili eleron od ostatka najčešće je znatno dublje, deblja, vidljivija... To su maketarske firme najnormalnije priznavale 1960-te godine, 1970-te dodine, 1980-te godine... Sjećate se da su kormila uvijek bila ugravirana, i onda kad je ostatak makete bio izbočen. nekad su stari proizvođači (npr Frog, Revell i sl.) kormila i elerone čak davali i kao odvojene dijelove. I sad, odjednom, u 21. stoljeću su sve linije iste! I površina krila, i linije odvojivih kormila i elerona! Kod MPM-a su sve tanke, kod novog Airfixa su sve duboke. Na slici je vidljiv problem (na fotki u zraku je prednji avion drugog tipa, ali je jesan princip - u "liniju" koja odvaja eleron od krila možeš nagurati jaje ili ruku, ostale linije su znantno tanje...

Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72 2v1xims

Damir

Posts : 1329
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72 Empty Re: Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72

Postaj by Damir pet pro 09, 2016 5:29 pm

Ja sam nastavio s radom. Odlučio sam se za "Portugalsku maketarsku školu", koja uključuje puno vode u izradi makete. Renomirana firma Tamiya slijedi trendove, pa je na tržište izbacila poseban maketarski alat za tu namjenu- "Mr Lavabo". Nedavno mi je konačno stigao iz Japana, izgleda ovako:

Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72 21e5ma8

Kako primijenjujem "Portugalsku maketarsku školu", prikazano je na slijedećoj slici. Alat curenjem tekuće vodovodne vode kroz poseban metalni nastavak omogućuje da plastična prašina prilikom brušenja ne leti svuda uokolo, već se u obliku krupnijih i težih strugotina slijeva u unutrašnjost alata:

Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72 34opi4h

Damir

Posts : 1329
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72 Empty Re: Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72

Postaj by afka Slider pet pro 09, 2016 5:50 pm

ih, kad sam ja taj alat narucio.....ali imas preveliku diznu pa trosis nepotrebno previse dihidrogen oksida


Zadnja promjena: afka Slider; sub pro 10, 2016 7:20 pm; ukupno mijenjano 1 put.

afka Slider

Posts : 186
Join date : 19.02.2015

[Vrh] Go down

Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72 Empty Re: Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72

Postaj by Poky pet pro 09, 2016 6:12 pm

Da u pravu si glede razlika u panelima i pomićnih djelova trebalo bit i u biti nevjerovatno mi je da već nije standard davat odvojene pomične dijelove komandnih površina...
Btw ko je gospođa sa šešoarom u mirroru? Maketarska primadona? Mislim kad je toliko zainteresirana za taj maketarski alat??? Very Happy
Poky
Poky

Posts : 879
Join date : 18.02.2015
Location : Zagreb

[Vrh] Go down

Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72 Empty Re: Do Božića, Lockheed Hudson, Italeri/MPM, 1:72

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 1 / 4. 1, 2, 3, 4  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.