Maketarum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Beneš Mraz Be-51, Kora 1/72

4 posters

Go down

Beneš Mraz Be-51, Kora 1/72 Empty Beneš Mraz Be-51, Kora 1/72

Postaj by tiger ned oľu 27, 2016 11:50 am

Moja Betka, sastavljena prije godinu dana.
Zrakoplov 6409 snimljen u Rajlovcu.
O samoj maketi mogu reći da se radi o prilično problematičnom resinskom odljevu.
Ne mogu tvrditi za ostale, no mom primjerku je trup bio posve savinut, tako da sam prilično vremena izgubio da ga izravnam.
Sitni dijelovi kabine kao i sam poklopac kabine posve neupotrebljiv, tako da sam i to sam morao odraditi.

Uglavnom, maketa je tu:

Beneš Mraz Be-51, Kora 1/72 BwxmkzD

Beneš Mraz Be-51, Kora 1/72 C1xPBa1

Beneš Mraz Be-51, Kora 1/72 ZzPYMOI

Beneš Mraz Be-51, Kora 1/72 NSk3W69

Beneš Mraz Be-51, Kora 1/72 8HVXd36

Beneš Mraz Be-51, Kora 1/72 YS8AyaP

Beneš Mraz Be-51, Kora 1/72 Fu7YxXX

Beneš Mraz Be-51, Kora 1/72 7oMzJZi

Beneš Mraz Be-51, Kora 1/72 OD95zfX

Beneš Mraz Be-51, Kora 1/72 QQof9dC

Beneš Mraz Be-51, Kora 1/72 SmXbjSS

Beneš Mraz Be-51, Kora 1/72 EqA8qBw

Beneš Mraz Be-51, Kora 1/72 7Dbp2mT

Beneš Mraz Be-51, Kora 1/72 Vw83aOf

Beneš Mraz Be-51, Kora 1/72 Dlf24OR

Beneš Mraz Be-51, Kora 1/72 ZUN6HTv

tiger

Posts : 20
Join date : 23.03.2016

[Vrh] Go down

Beneš Mraz Be-51, Kora 1/72 Empty Re: Beneš Mraz Be-51, Kora 1/72

Postaj by tlikso ned oľu 27, 2016 1:08 pm

Lijepo izgleda. Svidje mi se nijansa boje koju si koristio.

tlikso

Posts : 279
Join date : 22.02.2015

[Vrh] Go down

Beneš Mraz Be-51, Kora 1/72 Empty Re: Beneš Mraz Be-51, Kora 1/72

Postaj by Poky ned oľu 27, 2016 10:01 pm

Me Like! Laughing Super ti je ispao ,s obzirom što si sve nabrojao kao nedostatak, posebne pohvale za dioramicu iako mi je trava malo "too much" više vuće na slikarsku paletu Wink
Dva pitanjca: nijansa farbe i ćije su figurice?
Poky
Poky

Posts : 880
Join date : 18.02.2015
Location : Zagreb

[Vrh] Go down

Beneš Mraz Be-51, Kora 1/72 Empty Re: Beneš Mraz Be-51, Kora 1/72

Postaj by Damir pon oľu 28, 2016 8:49 am

WOW! Super. Meni je diorama sa zastavom genijalna, a i trava mi je uvjerljiva - to je komad koji nije pista, nego negdje "uz rub", uz zastavu... Jako mi se sviđa otvorena kabina, na ovakvoj stvari to daje znatno jači efekt nego na "kliznim" i malim kabinama (npr Spitfire). Te dvije sitnice (zastava i otvorena kabina) ovdje su dovoljne za kompletnu životnost i zanimljivost diorame, točno pogođena mjera...

Pitanja: kako si riješio unutrašnjost cockpita? Ja nigdje nisam našao dobre fotke niti nacrte...
Čudno mi je bojanje elise, je li zaista crno s vanjske strane a drveno prema pilotu? Kod Čeha je redovito drvena strana naprijed...

Što se tiče figura, to je Airfix..?

Damir

Posts : 1339
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Beneš Mraz Be-51, Kora 1/72 Empty Re: Beneš Mraz Be-51, Kora 1/72

Postaj by tiger pon oľu 28, 2016 1:42 pm

Figurice su stare airfixove, mana im je što su od mekane plastike, tako da bilo kakvo izmješatnje udova ili brušenje stvara probleme, ionako su ti dedeki bili šareno obućeni, nekakvi propisi su postojali, tako da sam boje pokušao prilagoditi prema nekim uniformama koje sam vidio na fotkama u boji.
Zapravo diorama mi nije uopće bila u planu, ako bude jednoga dana, biti će to hangar, barem .... Travu mi također nije bio nikakav cilj pogoditi, no na bilo kojemu letilištu sam bio uvjek mi je taj ugaženi stajaći dio izgledao ispunjen svim duginim bojama, nikako samo zelen, od rulnice pa nadalje da, ali i to u kasno ljeto nikada. No taj dio mi stvarno nije bio poseban, podloga je nastala  u manje od pola sata, od posipavanja do dodatno zamješavanja i špricanja boja. Ideja za jarbol sa kutijom za zastavu je sa poznate fotke iz Borova.
Beneš Mraz Be-51, Kora 1/72 M49fAuh
Što se tiče izgleda kokpita iste probleme sam i ja imao, tek nekoliko fotki, na kojima se zapravo ništa ne vidi, osim koliko toliko jasne instrumentalne ploće i gornjega dijela sjedala sa kopčama pojaseva i nekakve konstrukcije i obloge kabine. No postoji odlična fotka jedne naše krakse sa Borova u vlasništvu jednoga prijatelja, gdje se jasno vidi raspored palice, upravjačkih nožica i sličnih naprava, kompletnih sjedala i sl. Kada se sve to skupi u jednu sliku pokušao sam to prenjeti na maketu. Boje su nažalost drugi problem, no jasno se može uočiti da se ne radi o prirodnoj boji šperploće, kao što se može vidjeti na jedinom sačuvano primjerku predhodnoh modela Be50. Uglavnom Betke su prošle prije prelaska u Luftwaffe određen stupanj održavanja i servisa sa prilagodbom za njemačku službu, kao i svi zarobljeni zrakoplovi, mada su to bili relativno novi aparati. Tako da sam za boju unutrašnjosti koristio neutralno zelenu, ne mora biti da sam u pravu, no usporedbom nekih boja na crno bjelim fotografija sa spomenute krakse došao sam do toga zaključka. Instrumentalna ploće je kod nekih primjeraka posve crna, dok na nekima je i svjetlije siva ili u boji kabine, bilo je varijacija na tih nekoliko pronađenih fotografija, pa sam to obojao bojom kabine sa crnim instrumentima. Sjedala kod jedinoga gdje se to jasno vidi (kraksirani kod Borova) je sigurno tamno smeđa (tapecirana) koža, pojasevi bež.
Beneš Mraz Be-51, Kora 1/72 KMdZCFB
Beneš Mraz Be-51, Kora 1/72 Z24Feof
Beneš Mraz Be-51, Kora 1/72 XclXa5P
Beneš Mraz Be-51, Kora 1/72 DUI0xIV
Beneš Mraz Be-51, Kora 1/72 DCYOFdt
Beneš Mraz Be-51, Kora 1/72 LSB6NdA
Na fotografiji ispod se vidi koliko je bio deformiran trup nakon ljepljenja, katastrofa!!!!
Beneš Mraz Be-51, Kora 1/72 Tb2J4wW


Propeler je vjerojatno servisiran ili novi, definitivno nema(još) spiralu, boje su sigurno s napadne strane jako tamne, tako da sam se odlučio na crnu, prirodno drvo ili bilo što svjetlije nije sigurno, upravo zadnja strana gdje se vidi lakirano drvo me uputilo na to. (I baš mi je drago da netko prati i takve detalje pa da se to konstruktivno raspravi, morati ćemo tako neke nedoumice raspraviti da ih zajedno pogledamo na fotkama, dvije glave će sigurno više detalja uočiti)
Bojanje!!! Vjerojatno najveće nepoznanice takvih zrakoplova, naročito kada je materija siromašna, kakva je upravo naša. Poznato je da je Zrakoplovstvo NDH koristilo čak 25 Beta 51, što je relativno visoka brojka za jedan tip, a tako siromašno građu koju danas možemo naći. Što po privatnim zbirkama fotografijama i objavljenoj literaturi, pronašao sam 17 fotogrtafija po kojima sam mogao nešto izvući. Krenuvši od zrakoplova sa primopredaja nakon kupnje od njemaca, zrakoplovi dolaze sa civilnim registracijama (vjerojatno dodjeljena po službenim propisima zbog preleta) no bojani su još u starim tvorničkim bojama, ali i RLM02. I jednu i drugu kombinaciju koriste nakon zarobljavanja u njemačkim školama. Neke od tih „pila“ sigurno prolaze remont, one ranije dobivaju RLM02, a uoćava se i treća maskirka, tamno zelena, jednobrazno, (prema propisu o bojanju školskih zrakoplova Lw od 21.1.1942., a poznato je da u NDH dolaze nakon '43.) što upućuje da i kasniji primjerci prolaze remont, a na nekima „našima“ se također vide i tamnije boje. Može biti upravo njemačka tamno zelena RLM70 ili RLM71, ali i nešto peto.... Teško je pratiti sve te razlike, uzmemo li u obzira da je kod njemačkih uzoraka postojala i sivo-zelena boja preuzeta od čeških originala boje slične RLM02, a kakvo su bojani češki iz policijske službe, tzv. Policijska siva (OK-POC). Najčešći uzorak vidljiv na našim Betkama je taj svjetlo sivi ton, zato sam se odlučio za RLM02, posvjetlio sam ga podosta, tako da ispada sličan i Mosterovoj boji, što nije za nepovjerovati da su i tako bili bojani, naročito oni koji su kupljeni u tvorničkim bojama.
Također postoji jedna jako interesantna fotografija nakon kapitulacije iz Klagenfurta sa sabirališta zarobljene zrakoplovne tehnike gdje je se očito našao i jedan prebjeg. Uz, na desetke slupanih aviona nekoliko je prepoznatljivih primjeraka obojanih u RLM02, od kojih taj iz ZNDH ni malo ne odskaće u boji, što nije čisti dokaz, ali je meni dovoljan argument. Dodatna interesantnost toga primjerka je i taj da je sačuvao stari tip označavanja, nema zvonimiraca, a svibanj je 1945......
Svakako interesantan zrakoplov, a tako malo zastupljen kod nas maketara. Također imam fotku šarenoga iz Borova, (objavljena u Likso-Čanak knjizi str.53) u visokoj rezoluciji, no nažalost neprepoznatljivog broja, kada bi to znao napravio bi ga. Svakako imam namjeru napraviti barem još jednoga, partizanskog, obzirom da ga Liksać ima.
Beneš Mraz Be-51, Kora 1/72 4eYc1GR

tiger

Posts : 20
Join date : 23.03.2016

[Vrh] Go down

Beneš Mraz Be-51, Kora 1/72 Empty Re: Beneš Mraz Be-51, Kora 1/72

Postaj by Damir uto oľu 29, 2016 4:42 pm

Jako zanimljivo! Sad sam malo gledao fotke i, da, i sa zadnje strane elise su i u prijeratnoj češkoj upotrebi imali srednji dio u lakiranom drvu, a vrhove krakova zelene. Tak su imali i naprijed, a ovo je valjda naknadno obojano s prednje strane. Ovo s mogućnošću češke prijeratne policijske boje (sivo-plavo-zelena) na napšim Betama je također jako interesantna mogućnost, nikad o njoj nisam razmišljao.
Sad sam pogledao trupove mojih u kutiji, čine se OK (nisu savinuti). Što je problem s poklocima kabine?
Još jedno pitanje - što misliš, jesu li unutrašnji bokovi kabine prekriveni kožnim "omekšanjima"..?

Damir

Posts : 1339
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Beneš Mraz Be-51, Kora 1/72 Empty Re: Beneš Mraz Be-51, Kora 1/72

Postaj by tiger uto oľu 29, 2016 9:51 pm

Pregledom fotografija i fokusom na propeler, gotovo svaki je drugačiji, mislim da možemo sigurno pronaći pet različitih kombinacija, kao i ove koju ti sponinješ. Na taj detalj očito treba paziti, ovisno koji model se radi. Pregledom njemačkih Beta, opet nekoliko kombinacija. Možda je prije rata bio unificirano pravilo, kasnije su prilike vjerojatno dovele do šarenila.

Damir je napisao/la:...što misliš, jesu li unutrašnji bokovi kabine prekriveni kožnim "omekšanjima"..?
Na onima na kojima se vidi taj detalj unutrašnjosti lijepo se uočavaju vertikalni šavovi, kao što su na onoj tvorničkoj fotki priloženoj gore.

tiger

Posts : 20
Join date : 23.03.2016

[Vrh] Go down

Beneš Mraz Be-51, Kora 1/72 Empty Re: Beneš Mraz Be-51, Kora 1/72

Postaj by tlikso uto oľu 29, 2016 10:00 pm

Sada sam se nakon sto sam vidio ovu sastavljenu Betu tako "napalio" da cu ovaj vikend probati sastaviti jednu svoju L&M resin Be-51 iako sam totalno slab s vremenom i nisam sastavio zbog nedostatka vremena nijednu maketu bar 6-7 godina. Imam i onaj set mojih decala u 1/72 sa raznim amblemima pa cu naci neki primjerak na kojem se vidi neki amblem na nosu.
Razmisljam o tim "koznim tapecirunzima". Ne bi me zacudilo da nakon nekog relativno duzeg koristenja u vojsci tog tapecirunga nije bilo na dosta aviona.

T

tlikso

Posts : 279
Join date : 22.02.2015

[Vrh] Go down

Beneš Mraz Be-51, Kora 1/72 Empty Re: Beneš Mraz Be-51, Kora 1/72

Postaj by Damir sri oľu 30, 2016 7:38 pm

tlikso je napisao/la: ... iako sam totalno slab s vremenom i nisam sastavio zbog nedostatka vremena nijednu maketu bar  6-7 godina.

Opa, postaješ maketar! Laughing Laughing Laughing

Damir

Posts : 1339
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Beneš Mraz Be-51, Kora 1/72 Empty Re: Beneš Mraz Be-51, Kora 1/72

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.