Maketarum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Muzej u Madridu

2 posters

Go down

Muzej u Madridu Empty Muzej u Madridu

Postaj by Damir pet sij 15, 2016 6:11 pm

Ako vas put donese do Madrida, svakako trebate otići do zrakoplovne baze Cuatro Vientos (Četri vjetra) na jugozapadnom rubu grada. Nije baš na stanici metroa, mora se hodati kojih 15-20 minuta uz autocestu od stanice do muzeja, ali se svaki korak isplati. Mali problem je radno vrijeme, samo od 10-14 h, pa sam ja dolazio dva puta... Laughing
Muzej je bogat, ali i izuzetno dobro posložen. Ima dosta svjetla, objekti su vidljivi sa svih strana, a osim samih aviona, imaju i brdo drugih izložaka - motora, elisa, diorama i sl. Tamo je i mala birtija, te shop.

Muzej je na jednoj od posljednjih stanica metroa broj 10 (nakon odgledanog muzeja isti metro vas može odvesti natrag do grada - do stadiona Santiago Bernabeu.. Laughing  )

Muzej u Madridu 4h7gno

Jedan od meni najljepših izložaka je velika diorama tog aerodroma iz vremena prije WWII, u mjerilu 1:72. Sadrži makete kojima se nakon pritiska gumba na ploči ispred diorame počinju vrtjeti propeleri, a iz zvučnika se čuje zvuk tog motora te kratki opis dotičnog aviona.

Muzej u Madridu 21opyzc


Zadnja promjena: Damir; sub sij 16, 2016 4:54 pm; ukupno mijenjano 8 put/a.

Damir

Posts : 1329
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Muzej u Madridu Empty Re: Muzej u Madridu

Postaj by Damir pet sij 15, 2016 6:16 pm

Na vanjskim površinama je velik broj lijepih izložaka, u začuđujuće dobrom stanju. Gotovo svi izgledaju kao novi, iako stoje na suncu i kiši...

Muzej u Madridu 2w2k6ip

Muzej u Madridu Xmn8f6

Muzej u Madridu E5n2ih

Muzej u Madridu 29y334k

Muzej u Madridu 2mwdoww


Zadnja promjena: Damir; pet sij 15, 2016 6:40 pm; ukupno mijenjano 1 put.

Damir

Posts : 1329
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Muzej u Madridu Empty Re: Muzej u Madridu

Postaj by Damir pet sij 15, 2016 6:23 pm

U nekoliko hangara su uglavnom manje letjelice, uz Dorniera, Heinkele 111 i Dragon rapide (muzej ima nekoliko vrijednih duplikata - dva Dragon Rapida, dva Ju-52, dva He-111 ali različitih verzija, dva Texana, 2 Saete...)

Muzej u Madridu 5mcos0

Muzej u Madridu 20qkoso

Muzej u Madridu 2e5s5d2

Muzej u Madridu 2s6a8nd

Muzej u Madridu 27yoah3

Muzej u Madridu 34huu85

Muzej u Madridu Imo382

Damir

Posts : 1329
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Muzej u Madridu Empty Re: Muzej u Madridu

Postaj by Damir pet sij 15, 2016 6:30 pm

Nezaobilazni egzotični španjolski Messerschmitti 109, sa raketicama pod krilima:

Muzej u Madridu Rw40b4

Ja sam do dolaska u muzej bio potpuno nesvjestan postojanja različitih vrsta tih španjolskih mesera. Prvi je bio HA-1109 "Tripala", s trokrakom elisom, lijepim prednjim dijelom trupa koji podsjeća na Macchija 202, s motorom Hispano...

Muzej u Madridu 4lodxg

...a nakon njega HA-1112 "Buchon" s motorima Merlin, donjim dijelom trupa sličnim Spitfireovom "vokes" filteru, i četverokrakom elisom:

Muzej u Madridu Inevbr

Damir

Posts : 1329
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Muzej u Madridu Empty Re: Muzej u Madridu

Postaj by Damir pet sij 15, 2016 6:36 pm

I konačno, jedna bizarnost koja je meni zapravo jako simpatična. Njihova potpuna pomirba, ona koju je između dviju strana u građanskom ratu 1936-39 nakon završetka rata nametnuo Franco, ovdje je provedena doslovno kiriurškom izbalansiranošću. Svi avioni koji su korišteni od obje strane u muzeju su obojani pola-pola. Jedna polovica nosi republikanske oznake, a druga frankističke (ratne ili poratne). To mi je toliko zgodno da pomišljam o slaganju takve makete.

Tiger-Moth s jedne strane:

Muzej u Madridu 2qnxi4l

Isti avion s druge strane:

Muzej u Madridu T635dv

Polikarpov I-16 točno odozada:

Muzej u Madridu T88e9f

Damir

Posts : 1329
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Muzej u Madridu Empty Re: Muzej u Madridu

Postaj by mpuky pet sij 15, 2016 10:30 pm

Vidiš pojma nisam imao da su Španjolci imali Mirage.
Koji su ovo avioni iza njih na fotkama ?
Super mi je ova fora sa različitim farbanjem aviona
po polovicama Smile
mpuky
mpuky

Posts : 358
Join date : 26.02.2015

[Vrh] Go down

Muzej u Madridu Empty Re: Muzej u Madridu

Postaj by Damir sub sij 16, 2016 8:58 am

mpuky je napisao/la:Vidiš pojma nisam imao da su Španjolci imali Mirage.
Koji su ovo avioni iza njih na fotkama ?
Super mi je ova fora sa različitim farbanjem aviona
po polovicama Smile

CASA F-5, F-104, F-86, Vigen i Lansen. S druge strane su Migovi i Suhoji. Naravno, nisu svi iz španjolske upotrebe, nešto su darovi.
Ovdje je plan vanjskih ploha:

http://www.ejercitodelaire.mde.es/ea/pag?idDoc=6BE8938A7DDC4556C125746C00315356

Damir

Posts : 1329
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Muzej u Madridu Empty Re: Muzej u Madridu

Postaj by Damir sub sij 16, 2016 9:09 am

Još jedno iznenađenje za mene - vrlo borbeni Texan/Harward. Čini mi se kao da su ove nosače za po dvije raketice priheftavali na donje strane krila kak je kome puhnulo... Laughing Na Buchonu je jedan, na Tripali dva, a ovdje po 3 pod svakim krilom:

Muzej u Madridu 6f8nrr

Damir

Posts : 1329
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Muzej u Madridu Empty Re: Muzej u Madridu

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.