Maketarum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Varaždinci - jedrilice

4 posters

Go down

Varaždinci - jedrilice Empty Varaždinci - jedrilice

Postaj by Slider sub kol 27, 2022 2:51 pm

Dakle, prije godinu dana kompletirao sam sve zrakoplove iz varaždinskog aerokluba - 1945 - 1990, cak i  3 medjimurca u kojima smo letili

u ovom postu - jedrilice pa idemo redom :

Salamandra
samogradnja
Jedna od NDH komada, dobivena prva poslije rata

Varaždinci - jedrilice 1

Varaždinci - jedrilice 3

Čavka
samogradnja
o njoj ne znam nista

Varaždinci - jedrilice 112

Varaždinci - jedrilice 111

Libis L-17
dosla iz Rijeke ali joj je itekao resurs, nije obnovljen jer nismo vise imali Kurira da ju slepa, namatala se po hangaru sim tam, i vracena vojsci prije rata
samogradnja, 1:72

Varaždinci - jedrilice 20200216-190135-001

Varaždinci - jedrilice 20200216-190149-001

Varaždinci - jedrilice 20200216-190408



Blanik L-13
neka ceska firma, nemam pojma koja, dal sam 48micu za nju
Varazdin je posudio Pilatusa B-4 Čakovcu, a oni su za uzvrat skolovali nase pilote na Blaniku jer su imali Pipera za zapregu

Varaždinci - jedrilice 10

Pilatus B-4
Samogradnja
prodan poslije rata
 

Varaždinci - jedrilice 20200211-172902

Varaždinci - jedrilice 20200211-172724-001

Varaždinci - jedrilice 20200211-173013

i jedna masovka

Varaždinci - jedrilice 20200216-190642


Slider

Posts : 29
Join date : 15.08.2022

[Vrh] Go down

Varaždinci - jedrilice Empty Re: Varaždinci - jedrilice

Postaj by Damir ned kol 28, 2022 12:01 pm

Super, jako lijepo. Ljubitelj aviona, a ne samo maketa.

Napravit neke od ovih je veći posao nego da napraviš natjecateljskog Dragonovog Ta-152 u 1:48, pa ma kakve RLM-boje i fleke taj imao...

Znači da je vam je Blanik zapravo najmoderniji?  A što je bio sa Salamandrom i Čavkom, jel ostalo nešto od njih? Meni su takve stare jedrilice zakon, fantazija od egzotike, stolarija. Česi inače dijele jedrilice u dvije skupine, imaju izraze "kluzak" i "vetron". Nisam ekspert, ali mislim da je razlika ovisno o mogućnostima termike.

Aj stavi i avione iz aerokluba, i one koji su, kako veliš "čak" i iz Međimurja.

Damir

Posts : 1335
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Varaždinci - jedrilice Empty Re: Varaždinci - jedrilice

Postaj by Slider pet ruj 02, 2022 8:46 pm

nema niceg....pilatus prodan, Libis vracen armiji prije rata sa YU-CUT aerom 3 i nestao, blanik visi u dijelovima na zidu hangara u pribislavcu, a salamandra i cavka- mislim da su ljudi koji su zadnji vidjeli njih ili njihove dijelove odavno pokojni :-(
Varazdinski Aerodrom je  paljenjem svjetla nakon mracnih vremena i smrti Milana Šimeka dozivio totalni raspasoj, nebrigu, koncesije raznih koncesionara i po narodski sve su razjebali
zadnji zrakolov, cessnu, su pametnjakovici zavezali samo za krila, a bila je vani jer ( ovo ne znam tocno pa je pretpostavka) je resurs istekao pa je koncesionara bila bas  briga, ili nije bilo mjesta u hangaru ( sic! ) - ukratku nisu ju vezali za rep, dosla oluja, i fino ju prevrnula.....ja sam plakal.......kolega Novak je svojevremeno iz kontejnera vadil foto albume, a kamoli da je ostalo nesto konkretnije

sad su mu gradske vlasti odlucile dat ime ( aerodromu>)...i zamisli prijedlog je neki ndh pilot, koji nema veze s varazdinom...sad ljudi potpisuju peticiju da se zove Milan Šimek - po čovjeku koji je izmislio i napravio varazdinski aerodrom od ledine i spotrtog autobusa na pocetku do takvog kakav je danas ( osim ograde koju je jedan koncesionar napravio).....
ukratko tuzna prica...ja nisam bio na aerodromu od 1991......a zracne linije mi je 800 m do piste....al jbga :-(

Slider

Posts : 29
Join date : 15.08.2022

[Vrh] Go down

Varaždinci - jedrilice Empty Re: Varaždinci - jedrilice

Postaj by Damir sub ruj 03, 2022 10:51 am

Uf... Ja sam bio na onim aeromitinzima prije par godina, bilo je dosta dobro... Nadam se da će se nešto dobro dogoditi.

Damir

Posts : 1335
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Varaždinci - jedrilice Empty Re: Varaždinci - jedrilice

Postaj by mpuky sub ruj 03, 2022 2:00 pm

Nisam neki ljubitelj jedrilica ali lijepo izgledaju.
mpuky
mpuky

Posts : 358
Join date : 26.02.2015

[Vrh] Go down

Varaždinci - jedrilice Empty Re: Varaždinci - jedrilice

Postaj by Jura sri ruj 07, 2022 11:05 pm

Jako su Vam lijepi ovi radovi.
Kako ste radili natpise na jedrilicama?

Jura

Posts : 1
Join date : 10.09.2018

[Vrh] Go down

Varaždinci - jedrilice Empty Re: Varaždinci - jedrilice

Postaj by Slider čet ruj 08, 2022 11:09 am

Jura je napisao/la:Jako su Vam lijepi ovi radovi.
Kako ste radili natpise na jedrilicama?

hvala !
kolega je nacrtao na komjuteru ( ja sam truba za to ) pa sam dao da mi isprintaju na decal papir koji sam narucil iz usa...znaci klasicni dekali samo radjeni doma :-)

Slider

Posts : 29
Join date : 15.08.2022

[Vrh] Go down

Varaždinci - jedrilice Empty Re: Varaždinci - jedrilice

Postaj by Damir čet ruj 08, 2022 4:50 pm

Nadam se da se ne ljutiš što Varaždinu pridodajem i zagrebačku fotku slične tematike koju sam danas dobio, naprosto to moram podijeliti jer sam iznenađen bogatstvom tipova na Lučkom - uz sve ostalo, čak i Po-2 s Walterom, ovdje je i Kranich, a nekako mi ovaj helikopter na nebu izgleda kao Mil-1... Koja su to vremena bila, nevjerojatno...

Varaždinci - jedrilice Lucko_10

Damir

Posts : 1335
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Varaždinci - jedrilice Empty Re: Varaždinci - jedrilice

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.