Maketarum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Uklanjanje "žutila" s prastarih dekala

2 posters

Go down

Uklanjanje "žutila" s prastarih dekala Empty Uklanjanje "žutila" s prastarih dekala

Postaj by Damir uto kol 02, 2022 7:12 pm

Lak na starim dekalima nekad "požuti", pa dajem svoje iskustvo s metodom uklanjanja žutila zvanom "dekal-prozor-sunce". Princip metode je da se "požutjeli" dekal prisloni s unutarnje strane nekog stakla (npr. prozor, a ja sam koristio prazan akvarij na balkonu) koje je direktno izloženo suncu. Jednostavno se s unutarnje strane stakla dekal potpuno prisloni, npr. pritiskom neke knjige, te tako ostavi određeni broj dana izložen suncu. Ali tako da zrake sunca prolaze kroz staklo, valjda zbog UV-zraka. Broj dana ovisi o količini i jačini sunca (jasno, bolje ljeti nego zimi, bolje ako je prozor dulje vrijeme tijekom dana izložen suncu itd), možda i debljini stakla, ali ovisi i o jačini žutila na samom dekalu. Ja sam izabrao najgore moguće žutilo koje sam našao, prastari dekal KP-ovog Avia B-534 iz 1970-tih ili 1980-tih godina. Robert Prosinečki među dekalima.

Ovako je izgledalo na početku:

Uklanjanje "žutila" s prastarih dekala Zuti_110

Ovako sam to stavio pod staklo na balkon, izloženo suncu:

Uklanjanje "žutila" s prastarih dekala Zuri_210

Ovako izgleda sad, nakon određenog broja dana. Mogu ostaviti još, ali već se vidi jako velika razlika:

Uklanjanje "žutila" s prastarih dekala Zuti_310

Nekad je dovoljno samo par dana, nekad treba tjedan i više.

Damir

Posts : 1340
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Uklanjanje "žutila" s prastarih dekala Empty Re: Uklanjanje "žutila" s prastarih dekala

Postaj by Poky sub kol 13, 2022 12:08 am

Dobra stara ,a jednostavna tehnika
Poky
Poky

Posts : 880
Join date : 18.02.2015
Location : Zagreb

[Vrh] Go down

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.