Maketarum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.

3 posters

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

Go down

Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.  Empty Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.

Postaj by Damir pet pro 10, 2021 5:52 pm

Kao i svake godine, i ove je objavljen natječaj "Dovrši maketu do Božića". Maketar koji to uspije bit će ovjenčan vječnom slavom, a onaj koji to ne uspije neće moći uživati u toj drugoj najvećoj časti koju maketar može zaslužiti (prva je osobni stisak ruke Miga Jimeneza).

Propozicije natječaja:

Točka 1. Potrebno je do Božića 2021. godine dovršiti jednu maketu. Preciznije - zaljepiti sve dijelove, obojati, naljepiti sve dekale i proglasiti maketu dovršenom.  

Točka 2. Boravak pasa, mačaka i ostalih životinja u prostoriji u kojoj maketar obavlja radnje potrebne za sudjelovanje u ovom natječaju ne predstavlja olakotnu okolnost za maketara koji ne dovrši maketu do Božića. Ukoliko neka od životinja pojede maketaru neki od dijelova makete, maketar isti mora izdjeljati od lipovog drva te dovršiti maketu.

Prijelazna odredba: Božić u kontekstu ovog natječaja označava događaj na datum 25.12.2021.

Damir

Posts : 1339
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.  Empty Re: Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.

Postaj by Damir pet pro 10, 2021 10:35 pm

Ja ću se potruditi dovršiti bar jednu od 3 makete Japanaca s Akagija iz bitke kod Midwaya. Hasegawina "Kate" ima ozbiljan problem s poklopcem motora, a Hasegawin stari Zero - također s poklopcem motora... Ide sve u preradu.

Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.  Bozic_10

Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.  Bozica10

Damir

Posts : 1339
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.  Empty Re: Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.

Postaj by Damir sub pro 11, 2021 1:40 pm

Problem predugog poklopca kod Zeroa rješavam tako da sam izrezao prsten širine cca 2 mm, te preostala dva dijela zaljepio međusobno:

Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.  Pc110310

Damir

Posts : 1339
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.  Empty Re: Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.

Postaj by Damir sub pro 11, 2021 1:43 pm

Problem premalog srednjeg prstena na B5N2 "Kate", rješavam ljepljenjem malih stirenskih pločica...

Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.  Prsten10

Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.  Pc110311

Damir

Posts : 1339
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.  Empty Re: Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.

Postaj by Poky sub pro 11, 2021 11:38 pm

Ukoliko neka od životinja pojede maketaru neki od dijelova makete, maketar isti mora izdjeljati od lipovog drva te dovršiti maketu.
Ahahahahahahahahahahahahahahaha Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Bravo!!!!
Poky
Poky

Posts : 880
Join date : 18.02.2015
Location : Zagreb

[Vrh] Go down

Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.  Empty Re: Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.

Postaj by Poky ned pro 12, 2021 12:05 am

Evo ja završavam još jedan B-24 po naruđbi ,a za koji si ti Damire pomogao sa dekalima...
Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.  C-Data-Users-Def-Apps-App-Data-INTERNETEXPLORER-Temp-Saved-Images-SASSYLASSY1
Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.  IMG-20211203-040047
Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.  IMG-20211210-002137
Ko je ikada probao napraviti B-24 od Minikraftove/Academiyeve makete zna o kakvom Sizifovskom poslu se radi... Nakon tuce napravljenih rekoh bi da su me "umorile" i da neću više raditi B-24 dok netko drugi ne izbaci novi kalup... Hasu ne računam jel je do nje nemoguće doći ,a ako se pojavi ond je cijena kao da je od "suhog zlata" napravljena...
Poky
Poky

Posts : 880
Join date : 18.02.2015
Location : Zagreb

[Vrh] Go down

Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.  Empty Re: Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.

Postaj by Damir ned pro 12, 2021 2:05 pm

Opa... za sad ovaj "jednobojni" izgleda vrlo zanimljivo.
Za ove dekale ne vjerujem da su oni koje sam ja printao, predobro izgledaju na maketi. Question
Inače, kormila su neke druge boje od ostatka?

Damir

Posts : 1339
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.  Empty Re: Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.

Postaj by mpuky ned pro 12, 2021 7:58 pm

Damir je napisao/la:Problem premalog srednjeg prstena na B5N2 "Kate", rješavam ljepljenjem malih stirenskih pločica...[/url]

Baš me zanima kako će ovo ispasti pošto imam na
stashu takav isti 🤗
mpuky
mpuky

Posts : 358
Join date : 26.02.2015

[Vrh] Go down

Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.  Empty Re: Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.

Postaj by mpuky ned pro 12, 2021 8:00 pm

Poky je napisao/la:
Ukoliko neka od životinja pojede maketaru neki od dijelova makete, maketar isti mora izdjeljati od lipovog drva te dovršiti maketu.
Ahahahahahahahahahahahahahahaha Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing  Bravo!!!!

Lako se vama zekati kad nemate maketarske ljubimce 😅

Uglavnom sve će to riješiti kreditna kartica 😉
mpuky
mpuky

Posts : 358
Join date : 26.02.2015

[Vrh] Go down

Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.  Empty Re: Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.

Postaj by Poky pon pro 13, 2021 10:38 pm

Opa... za sad ovaj "jednobojni" izgleda vrlo zanimljivo.
Za ove dekale ne vjerujem da su oni koje sam ja printao, predobro izgledaju na maketi. Question
Inače, kormila su neke druge boje od ostatka?
Ima jedna fotka odozgora nisam je kačio za sada, vidi se da su kormila svjetlija ,konsenzus je odlučio da se ne radi o nikakvoj službenoj promjeni boja tipa neke oznake isl. već druga nijansa ODa na platnenim površinama kormila, radim kako mi se kaže...
Da tvoji dekali ,ali nisu se skoro ništa vidjeli na OD pozadini pa sam morao kistom pojačati preko njih...
Poky
Poky

Posts : 880
Join date : 18.02.2015
Location : Zagreb

[Vrh] Go down

Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.  Empty Re: Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.

Postaj by Poky uto pro 14, 2021 9:42 pm

Poky
Poky

Posts : 880
Join date : 18.02.2015
Location : Zagreb

[Vrh] Go down

Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.  Empty Re: Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.

Postaj by Damir sri pro 15, 2021 8:07 am

mpuky je napisao/la:Uglavnom sve će to riješiti kreditna kartica 😉

Ma ništa sad kreditna kartica, imaš ti i drugih mnaketa koje treba dovršiti, jedna sigurno do Božića... Laughing


Poky je napisao/la:Ja Gotofffff Laughing  Laughing  

Postoji tajni aneks natječaja, točka 2a: "Ukoliko je riječ o maketaru Pokyju, onda se broj maketa uvećava na 2".

Nije fer da mi svi moramo dovršiti čak jednu maketu, a ti moraš dovršiti samo jednu. Mi smo u neravnopravnom položaju. Laughing

Damir

Posts : 1339
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.  Empty Re: Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.

Postaj by Poky sri pro 15, 2021 11:27 am

Postoji tajni aneks natječaja, točka 2a: "Ukoliko je riječ o maketaru Pokyju, onda se broj maketa uvećava na 2".

Nije fer da mi svi moramo dovršiti čak jednu maketu, a ti moraš dovršiti samo jednu. Mi smo u neravnopravnom položaju. Laughin
Neću pasti na te fore... Ali ako mi nabaviš dobrih fotki cockpita Fizira iz Tehničkog možda i stignem...
Poky
Poky

Posts : 880
Join date : 18.02.2015
Location : Zagreb

[Vrh] Go down

Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.  Empty Re: Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.

Postaj by mpuky čet pro 16, 2021 12:51 am

Damir je napisao/la:
mpuky je napisao/la:Uglavnom sve će to riješiti kreditna kartica 😉

Ma ništa sad kreditna kartica, imaš ti i drugih mnaketa koje treba dovršiti, jedna sigurno do Božića... Laughing


Poky je napisao/la:Ja Gotofffff Laughing  Laughing  

Postoji tajni aneks natječaja, točka 2a: "Ukoliko je riječ o maketaru Pokyju, onda se broj maketa uvećava na 2".

Nije fer da mi svi moramo dovršiti čak jednu maketu, a ti moraš dovršiti samo jednu. Mi smo u neravnopravnom položaju. Laughing


Damire u potpunosti se slažem sa tobom. Ovo nije fer jer mi krećemo ispočetka a Poky nam uvaljuje
rad koji je samo dovršio. Po meni ovo se ne pika Twisted Evil
mpuky
mpuky

Posts : 358
Join date : 26.02.2015

[Vrh] Go down

Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.  Empty Re: Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.

Postaj by Damir čet pro 16, 2021 2:49 pm

mpuky je napisao/la:Damire u potpunosti se slažem sa tobom. Ovo nije fer jer mi krećemo ispočetka a Poky nam uvaljuje
rad koji je samo dovršio. Po meni ovo se ne pika Twisted Evil

Tako je, mora još neka druga bit negdje.

Nažalost...

Poky je napisao/la:Ali ako mi nabaviš dobrih fotki cockpita Fizira iz Tehničkog možda i stignem...

MIslio sam da imam nešto oko tog Fizira, ali nažalost ništa od unutrašnjosti. Imam i onu brošuru iz Tehničkog muzeja, o njegovoj restauraciji, ali jako malo fotki je u njoj. Možda najbolje da kontaktiraš gospodina iz "Aviotehnike", mislim da se tako zove njegova firma koja je to rekonstruirala.

Damir

Posts : 1339
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.  Empty Re: Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.

Postaj by Poky pet pro 17, 2021 12:29 am

Damire u potpunosti se slažem sa tobom. Ovo nije fer jer mi krećemo ispočetka a Poky nam uvaljuje
rad koji je samo dovršio. Po meni ovo se ne pika

I ja sam krenuo ispočetka ,kad sam počinjao maketu iz kutije...
Ma sam se vi grozite... Sam vi završite svoje makete do Božića..
Poky
Poky

Posts : 880
Join date : 18.02.2015
Location : Zagreb

[Vrh] Go down

Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.  Empty Re: Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.

Postaj by Damir sri pro 22, 2021 5:52 pm

Naljepnice, tzv "čas posla", često se pretvore u noćnu moru. Hasegawine se, jasno, raspadaju na 100 komada, a moje isprintane su poluprozirne... Rolling Eyes

Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.  0-trak11

Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.  0-trak12

Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.  0-trak10

Damir

Posts : 1339
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.  Empty Re: Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.

Postaj by Poky uto pro 28, 2021 6:44 pm

Mariofile!!! Pa dobro di je tante Ju?! Opet ćukac pojeo???
Poky
Poky

Posts : 880
Join date : 18.02.2015
Location : Zagreb

[Vrh] Go down

Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.  Empty Re: Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.

Postaj by mpuky sri pro 29, 2021 8:55 am

Ma jok. Upasavanje trupa je katastrofa. Morao sam
to kitati i sad pošto je vanjska oplata reljefna moram
urezivati. Bože pomozi 😂🤣😂🤣

Bum stavio slike 🤪
mpuky
mpuky

Posts : 358
Join date : 26.02.2015

[Vrh] Go down

Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.  Empty Re: Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.

Postaj by Damir čet pro 30, 2021 8:26 am

mpuky je napisao/la:Ma jok. Upasavanje trupa je katastrofa. Morao sam
to kitati i sad pošto je vanjska oplata reljefna moram
urezivati.

Dobro došao u svijet maketarstva. Pa zar si mislio da će se sve samo sklopiti, da sve paše? Laughing

Damir

Posts : 1339
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.  Empty Re: Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.

Postaj by Poky pet pro 31, 2021 3:19 pm

Ma daj Damire o ćem ti pričaš?! Kad si ti slagao maketu ,a da fit nije bio savršen, to je nemogućeeee Twisted Evil !!!!!!
Hebote Mario od 300tinjak maketa koje sam složio znam samo JEDNU!!! na kojoj nisam koristio kit il šmirglanje da popravim fiting (ICMov Do-17Z), dakle ja ne znam kaj si ti očekivao, je zahebano jaj je to "rebrasta" tante Ju, al pregrizeš i teraš dalje....
Poky
Poky

Posts : 880
Join date : 18.02.2015
Location : Zagreb

[Vrh] Go down

Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.  Empty Re: Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.

Postaj by Damir uto sij 04, 2022 12:07 pm

Saga s Japancima se za mene nastavlja i u novoj godini (BTW: bila vam svima uspješna i vesela!).

Užasnut sam nedostatkom fotografija i ostalih uvjerljivih informacija, čini se da su Japanci tek nakon rata otkrili fotoaparate.

Za Aichi D3A1 nisam naišao na niti jedan dokaz da su prije Midwaya na Akagiju uistinu bili ofarbani u zeleno, pa ostavljam u zadnjoj shemi dokumentiranoj fotkom - onoj navodno iz travnja 1942. - svjetlosivoj kao i za Zeroa. O broju rešetki na kabini još trebam odlučiti, svaki crtež to prikazuje drugačije, a ni na jednoj dostupnoj fotki se ne vidi zaklopljen cockpit. Budući da je zadnja doklumentirana fotka i za Kate iz istog perioda (Ceylon raid) - onaj Fučidin "oguljenac" - ostavit ću i njega takvog kakav je bio u travnju 1942. U tih mjesec dana ih možda nisu prebojavali za Midway... Možda jesu, a možda su u šumi.

Kad već Mario spominje probleme s maketama, spominjem i da famozna Hasegawina Kate ima još jedan - tragikomični repni kotač, dvostruko manji od potrebnog, smiješno minijaturan i jedva vidljiv, na tankoj nogici koja ide u krivom smjeru. Dakle, rezati i prepravljati. A bar mi je ta maketa izgledala kao OOB-DIK-potencijal... Neutral Crying or Very sad

Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.  Bozic_11

Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.  Bozic_12

Damir

Posts : 1339
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.  Empty Re: Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.

Postaj by Poky uto sij 04, 2022 7:58 pm

Sretno i tebi Damire ,a vidim trebat će ti....
Poky
Poky

Posts : 880
Join date : 18.02.2015
Location : Zagreb

[Vrh] Go down

Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.  Empty Re: Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.

Postaj by Damir sub sij 15, 2022 12:58 pm

Trojka z Akagija kod Midwaya polako dolazi konačnom obliku.

Nakon teških borbi s oblicima i njihovim greškama, sad dolaze problemi s dekalima. Kad sve tri makete stoje jedna kraj druge, opisuju stanje na istom brodu u isto vrijeme, bilo bi zgodno da crvena boja oznaka bude ista ili bar slična. No svaka maketa ima dekale s različitom nijansom crvene, a za Aichi-ja nisam ni imao dekala, pa sam ih printao.

Propagteamov proziran dekal je savršeno tanak, ali mi je crvena boja preblijeda.

Hasegawini dekali su posebna priča. Toliko su debeli da stvaraju smiješni reljef, ne znam čemu uopće služe takod ebeli dekali. U 21. stoljeću kupuješ skupe Hasegawine makete, a ne možeš iskoristiti dekale iz kutije, nego moraš naručivati neke aftermarket dekale... Crying or Very sad  Poky mi je dao Hasegawine za Zera, ali nažalost nisam ništa od toga iskoristio, mučio sam se sa svijiim isprintanim koje sam dopunjavao kistom i bojom. Za "Kate" ću ostaviti Hasegawine kakvi jesu, možda kad naknadno nanesem nekakav matt-lak ta debljina ne bude tako izražena. Ljepljenje ovih Hasegawinih dekala na rep Kate-a je dodatno mučno, jer su to rasparcelirali na brdo malih dekala, pa je teško održati ispravnu "geometriju". Ne znam zašto nisu cijeli rep dali kao jedan dekal.

Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.  2-110

Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.  2-210

Damir

Posts : 1339
Join date : 15.02.2015

mpuky likes this post

[Vrh] Go down

Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.  Empty Re: Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.

Postaj by Poky pon sij 17, 2022 7:27 pm

Ja uopće ne sumljam da ćeš ti to sve riješiti... Jel trebaš još hinomarua???
Poky
Poky

Posts : 880
Join date : 18.02.2015
Location : Zagreb

[Vrh] Go down

Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.  Empty Re: Tradicionalni natječaj - "Dovrši maketu do Božića", izdanje 2021.

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.