Maketarum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Snažan rast cijena maketa, stanje na tržištu, budućnost hobija

2 posters

Go down

Snažan rast cijena maketa, stanje na tržištu, budućnost hobija Empty Snažan rast cijena maketa, stanje na tržištu, budućnost hobija

Postaj by Damir čet kol 19, 2021 3:02 pm

Ne znam jeste li zamijetili, ova maketa danas u zagrebačkom Mulleru košta 75,90 kn:

Snažan rast cijena maketa, stanje na tržištu, budućnost hobija 111400-11185-19-pristine

Damir

Posts : 1335
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Snažan rast cijena maketa, stanje na tržištu, budućnost hobija Empty Re: Snažan rast cijena maketa, stanje na tržištu, budućnost hobija

Postaj by Damir čet kol 19, 2021 3:13 pm

Dakle, "mali WWII lovac", "osnovna jednostavna maketa", jedna od lošijih tog tipa na tržištu u zagrebačkom dućanu igračaka, danas košta 10 eura.

Zadnji put kad sam to zamijećivao u Mulleru, bilo je "oko 40-50 kn"... A nisam primijetio da su plaće porasle 50%. Niti da proizvođačka cijena maketa ima veze s porastom cijene čelika ili pšenice.

Vratio sam se iz obilaska Europe, stanje "fizičkih dućana" je jako loše. Ono što nisu slomili webshopovi, uništila je korona.  Prije mjesec dana zatvoren je i slavni MPM-ov dućan u Myslikovoj u Pragu, da ne spominjem razne druge primjere.

Na tržištu igračaka vlada potpuni monopol Revella. U svakom dućanu igračaka u EU u kojem uopće postoje makete, postoji samo Revell. Tako je odlučio "centralni komitet za makete EU", monopolistička središnjica koja potpuno isti uski asortiman Revella distribuira u sve dućane igračaka u EU. Iste igračke (kao i isti Deichman, Kik, C&A, H&M i sl) u svim "mallovima" u EU. To znači da u Češkoj u dućanima igračaka više nema SMER-a, u Poljskoj nema Mastercrafta, itd. Čini se da je u komunizmu bilo više izbora.

Možda bi se poljski dječak zaljepio za Mistercraftove makete poljskih aviona PZL, ali njih nema u poljskim dućanima igračaka. Nisam siguiran da će taj dječak zavoljeti maketarstvo uz makete njemačkih civilnih brodova koje lifra njemački Revell...

Istovremeno, živimo u vrijeme postojanja najvećeg obilja kvalitetnih maketa u povijesti. Postoji najviše tipova maketarskih subjekata (aviona, brodova i sl), najveća je kvaliteta ikad, a sa svoje sobne fotelje možete sve narućiti s par tzv "klikova". Uz napomenu: stići će kad stigne, a za cijenu ne treba pitati. I uz još jednu napomenu: na to neće naletjeti "slučajni kupac", pa se naljepiti na hobi.

Neke od web-cijena su zaista bolesne. Posebno ako gledamo daleki istok.

Sve više proizvoda treba kupiti sve manje (preostalih) starih maketara, onih čiji se broj demografski smanjuje. Kao kod našeg turizma - s manje gostiju maketarski proizvođač treba zaraditi više, dakle - jedinična cijena mora rasti.


Zadnja promjena: Damir; čet kol 19, 2021 3:51 pm; ukupno mijenjano 1 put.

Damir

Posts : 1335
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Snažan rast cijena maketa, stanje na tržištu, budućnost hobija Empty Re: Snažan rast cijena maketa, stanje na tržištu, budućnost hobija

Postaj by Damir čet kol 19, 2021 3:50 pm

Razgovarali smo o cijenama maketa prije par godina, kad je odjednom britanski Airfix počeo tih par grama plastike koje ubrizgava u kalupe (ponekad i prastare) prodavati po bizarno visokim cijenama.

Činilo se da su u Airfixu tad odlučili slijedeće: "Od sad će naše makete koštati znastno skuplje!" (..."prodavat ćemo ih ionako manje, ali će uz duplo veće cijene profit biti bar malo veći"..)

Sad i drugi idu tim smjerom.

Čini se ne i Rusija. Kad dođete u Rusiju zaplahne vas čudan osjećaj. Da, ima tamo svih ovih naših zapadnih prozvoda, ali nema monopola zapadnih firmi (nisu samo Deichman, KIK, C&A, H&M, Njujorker i sl). Tamo uredno djeci u dućanima igračaka prodaju Zvedine makete. Npr. "obični WWII lovac":

https://zvezda.org.ru/catalog/sbornye_modeli/aviatsiya/vtoraya_mirovaya_voyna_aviation/istrebitel_p_39n_aerokobra/

...za 320 rubalja, iliti prevedeno u naš novac - 27 kuna.

I, bome, Zvezda lifra znatno veći opseg maketa nego monopolistički Revell po EU.

Damir

Posts : 1335
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Snažan rast cijena maketa, stanje na tržištu, budućnost hobija Empty Re: Snažan rast cijena maketa, stanje na tržištu, budućnost hobija

Postaj by Poky sub kol 21, 2021 2:28 pm

Lijepo i opsežno si to prezentirao Damire baš pravo stručno, ali ne opterećuj se previše to je samo igranje plastičnim igračkama za nas starce... Nema ti ni ovaj ni neki drugi "stari" hobiji više neku budućnost... Budi sretan da ima još proizvođača...
Meni ti je prije nekog vremena frajer na filateliji u Jurišičevoj (s kojim sam se skompao)rekao: "Znaš li ti da si ti debelo najmlađi filatelista koji dolazi ovamo" ja sa 40 i kusur godina Laughing Laughing
Kad si ti vidio u zadnje vrijeme nove klince u ovom hobiju ,je dođu oni sa starcima na Kup i Kraljicu ,i fora im je gledati to složeno ,ali im ne pada na pamet se time zahebavati... Uzmu mob. i čačkaju po yubitou...Ja imam sreće pa imam doma dva klinca od 8 i 11g. i ovaj od 11g. čak i voli prčkati rukama i možda bi bilo nešto od njega da ga zanimaju vojska i "teška mašinerija" ,ali fala Bogu više ga zanima mehanika ,mlađeg interesira vojska i igra se s vojnicima ,ali nebi on to izrađivao ,je krene on sa time ,ali kad skuži da nije gotovo odmah u par sati odustane, stalno mi je na stolu nekaj njegovog... Ne silim ih , ali gledam šta se zbiva s klincima, imam još jednog poznanika maketara koji ima dva sina i više frendova sa muškom djecom (normalno ne isključujem curice ,ali ovo je uvijek bio "dječaćki/muški" hobi) nitkog od njih ne zanima ništa što moraju sami izraditi, ima previše toga gotovog na dohvat ruke, a u pitanje video igrica i you tubea uopće neću ulaziti...
Nedavno je čak moj klinac kupio maketu VW Bube frendu za rođendan,  iako sam mu ja sugerirao da mu uzme onu gotovu metalnu die cast Embarassed ,normalno mali je poslje par dana reko mom malom da bi mu bilo draže da mu je kupio die cast jel ovo ne zna i ne želi slagati... I to ti je suma sumarum svega...
Jednostavno današnji klinci nisu strpljivi ne znaju uživati u polakom nastajanju ,pa pogledaj filmove koji im se serviraju to je sve neš brzo ,akcija, bum, tres i kraj, pogledati neki western il nedaj bože ratni film iz 70tih je njima dosadno "kad će akcija?" "A zakaj oni samo pričaju?!"! Nemaju oni strpljenja duže od 1,5-2h...
Btw ako odeš u "Muller, H&M i Kik Laughing " na odjel s maketama vidječeš da se oko tih polica opet motaju samo stariji od 20-30g. ne gledaju ti to klinci, ja se čudim klincima koji žele slagati Lego jel i takvih je malo Crying or Very sad ...
Sukladno tome razmišljaju i proizvođači ,ako nisi skužio oni su se okrenuli našoj generaciji i sad rade high end makete s puno detalja ,điđa, milimetarska točnost, interijeri i điđebaje, Migove vodice... Baza kupaca je mala ,a oni žele pimplati na maketi par mjeseci i izbaciti 2-3 vrhunske makete godišnje... Ovakvi kao mi (koji žele složiti kvantitetno više maketa),su postali manjina.
Neki od tih novih proizvođača, ako si primjetio, čak niti ne izbacuje ništa u 1/72 vidjeli su da se ne isplati, kao što smo mi skužili da se određena količina detaljiranja ne isplati na tako malom mjerilu...
Tako da ništa ne zamjeram (a mogao bih) Revellu i Airfixu ,a bome ni Zvezdi (btw taj P-39 ,koji si linkao,je totalni kramp i mene bi bilo glupo to kupiti pa da je cijena 10kn) jel oni još vode "izgubljenu borbu" pa makar i po višoj cijeni... Kažem ja sam sretan dokle još ima proizvođača koji proizvode makete točka.
Poky
Poky

Posts : 880
Join date : 18.02.2015
Location : Zagreb

[Vrh] Go down

Snažan rast cijena maketa, stanje na tržištu, budućnost hobija Empty Re: Snažan rast cijena maketa, stanje na tržištu, budućnost hobija

Postaj by Damir ned kol 22, 2021 3:22 pm

Da, ali nisam siguran da tim povisivanjem cijena pomažu opstanku hobija, i dugoročno sebi samima. Možda Rusi kod sebe imaju bolju taktiku, niske cijene za upad u hobi.  Pa čak i za ostanak u njemu za one koji traže malo kvalitetnije:

Dakle, npr...

Kvalitetni Jak-7 u 1:48

- https://i-modelist.ru/goods/model/aviacija/modelist/283/46395.html

... = 31 kuna u našem novcu

Mig-23 u 1:72 = 50 kn https://i-modelist.ru/goods/model/aviacija/zvezda/289/5506.html

Welington u 1:72 za 30 kuna https://i-modelist.ru/goods/model/aviacija/msd/634/26708.html

Šturmovik Il-2 (dobar) za 36 kn https://i-modelist.ru/goods/model/aviacija/eastern-express/344/5360.html

LaGG 3 za 33 kune  https://i-modelist.ru/goods/model/aviacija/eastern-express/344/5358.html

..itd.

Jasno, to su ruske cijene za ruske dućane (za nas izvan Rusije se višestruko uvećavaju). Al valjda znaju zašto to tamo prodaju po tim cijenama, možda ipak Rusi žele novu djecu u hobiju. Nejasno je što žele Njemci s onim prastarim Revellovim krampom Ta-152 u Mullerovim (i inim)  dućanima po EU. Nas iskusne maketare ta maketa baš neće privući, a neukima cijena ipak igra ulogu... Zar djetetu kupiti tu kutijicu za 75 kuna, i da još to mora ljepiti ljepilom i bojati bojama*, a u Ofertisimi ima punu vrećicu već gotovih vojnika, tenkova, džipova i brodova za 25 kuna...

*-ljepila i boje, njihova cijena, posebna su priča. Čini se da se Revellovo ljepilo izrađuje od rijetkih runolista s najviših planinskih pašnjaka. Jedino to opravdava cijenu, teško je ubrati sve te runoliste.  Laughing I što je mami 5,79 eura za deci vodenog razrjeđivača za svoje dijete, da opere kistove od boja koje je platila svaku po par eura... https://www.mueller.de/p/revell-39621-aqua-color-mix-100ml-57924/  Laughing Laughing Laughing

U Rusiji boje koštaju:

jedna vrsta je za manje od 2,5 kn  https://i-modelist.ru/catalog/klei/modelist.html

Zvezdine su 6,5 kuna  https://i-modelist.ru/catalog/klei/701.html

Damir

Posts : 1335
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Snažan rast cijena maketa, stanje na tržištu, budućnost hobija Empty Re: Snažan rast cijena maketa, stanje na tržištu, budućnost hobija

Postaj by Poky uto kol 24, 2021 1:10 am

A ćuj Damire sve stoji šta si napisao, ali uzmi u obzir da je Rusija ipak Rusija, Kina je Kina ,a Europa i Amerika su "zapad",jedno tržište, kod "nas" vrijedi druga logika.....BTW u Njemačkoj mama nema problema dati malome 5,79eura za "vodicu" jel je to praktično cijena jedne pive u kafiću i ona nema problema sa time ,tko je nama kriv kaj su nam plače male... Ima tu još jedna stvar glede Revella ,oni slabo izrađuju svoje kalupe ,u zadnje vrijeme puno toga prepakiravaju, pretpostavlja da moraju platiti za to nekaj, možda je u tome razlog dizanja cijena... A Airfix je recimo digo dijene kada je počeo ulagati u nove kalupe ,pa je onda digao cijene svemu ,valjda da pokrije cijenu ulaganja, kaj prosječni kupac zna jel unutra novi il stari kalup... Ne znam jel si skužio ,ali čini mi se da možda proizvođači ,ali prije bih rekao ipak trgovci ne formiraju cijenu po kvaliteti odljeva u kutiju već po veličini kutije ,pa tako sve kutije iste veličine imaju u retailu istu cijenu ,ionak klinci ne kuže jel unutra novi il stari kalup...Ma možemo mi trviti cijeli dan i noć...,ali neki Revellov "mastermind" je zbrojio i oduzeo i odlučio da bu tako i tak bu...
Ja osobno mislim da to ipak ima veze s Kinezima i njihovim diktiranjem cijene sirovina i prebacivanjem proizvodnje u Kinu... Nedavno mi je netko pričao za nekakve male motore za neki uređaj ,kako su kinezi cijenom i kvalitetom istisnuli europske proizvođače i svi krenuli ugrađivati u svoje proizvode te njihove kineske motore i ugušili domaće proizvođaće ,kad ono sad Kinezi odjednom trebaju u idućih 3-4g. kompletnu godišnju proizvodnju tih motora Twisted Evil ,a sad se vi hebite ,domaće ste proizvođaće ubili ,pa će vam sad Kinez diktirati cijenu... Isto ti se sad događa sa cijenom metala, pa ne sumljam da ćemo se nagledati tih scenarija još, a nebi se kladio da nije tako i sa plastikom ili alatima za brizganje koje više-manje svi sad rade u Kini...
Poky
Poky

Posts : 880
Join date : 18.02.2015
Location : Zagreb

[Vrh] Go down

Snažan rast cijena maketa, stanje na tržištu, budućnost hobija Empty Re: Snažan rast cijena maketa, stanje na tržištu, budućnost hobija

Postaj by Damir sri kol 25, 2021 10:30 am

To s Istočnjacima mi je mutno, ne znam kako taj kartel točno funkcionira. Npr. zna se da su Hasegawa-Fujimi-Tamiya-Aoshima u dogovoru oko maketa brodova u 1:700, da si ne konkuriraju i da mogu držati jako visoke cijene tih realno ne baš jako dobrih komadića plastike. Ali postoji i kineski Trumpeter koji radi jeftinije a znatno bolje brodove, npr. nosače aviona. Međutim - niti jednog japanskog. Gle čuda - ne miješaju se Japancima u posao, ostavljaju im te njihove visoke cijene. Zašto? Zato da i oni mogu povisivati svoje... Laughing

Dva su kuta gledanja na to. Pesimist kaže da taj kartel, nepostojanje konkurencije, utječe na to da te cijene budu tako visoke. Optimist kaže da na taj način barem postoje te firme i te makete.  Smile

Nama u EU trgovinsko-carinska barijera jako poskupljuje te dalekoistočne proizvode, od nedavno komplicira čak i stvar s britanskim Airfixom.

Nisam siguran koga EU štiti tom barijerom, ali nekako se čini da je glavni dobitnik njemački Revell. Žalio mi se jedan vlasnik maketarske trgovine u EU da sad moraju tražiti (i plaćati) nekakvo "certificiranje" Humbrolovih (britanskih) ili Tamijinih (Japanskih) boja, i to - za svaku nijansu posebno!!! Jedan certifikat za "Dark Earth", drugi za "dark Green", treći za... itd. Jasno, onda Humbrola ili Tamije ili nema ili je skupa. A onda Revell može prodavati svoje boje skuplje. Čini se da to nije nikakva "nužda", već biznis-plan.

Jer njemački Muller na kraju po EU "pošteno" prodaje i Tamijine boje, "nije monopol" Revella:

https://www.mueller.de/p/tamiya-xf-52-erde-matt-23ml-300081352-2721343/

...taj mali "prčvuljak" za 4,39 eura po bočici. Što je 33 kune u našem novcu. Što je 132 kune za 4 boje koliko prosječno treba za obojati neku malu maketu. U usporedbi s tim, Revellove farbe ispadaju jeftinije, iako su skupe. U isto vrijeme kad u Rusiji jednu tamošnju maketarsku boju možeš dobiti već za 2,5 kune, dakle 4 komada za 10 kuna.

Jasno je da ovdje ciljaju na nas starije i materijalno jače kupce, iskusne maketare. Možeš nam dizati cijene, mi ćemo kupovati po svakoj. No vjerovatno postoji i za nas neka granica do koje se može ići. Gledam te japanske makete brodova i nisam siguran da neke cijene želim platiti...

Damir

Posts : 1335
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Snažan rast cijena maketa, stanje na tržištu, budućnost hobija Empty Re: Snažan rast cijena maketa, stanje na tržištu, budućnost hobija

Postaj by Damir pet stu 04, 2022 4:58 pm

Flyhawk, 1:72, SBD Dauntless.

Kineska firma, mali avion u 1:72 (iako krasna maketa!), cijena 25 eura.

Još k tome, budući da tu maketu ne možete kupiti u trgovini igračaka kao npr. Revell ili Airfix, pa čak u Europi niti u specijaliziranim maketarskim dućanima, treba uračunati i poštarinu.

Bez 200 kuna ne ide.

https://www.axels-modellbau-shop.de/katalog/flyhawk-fh6001-sbd-3-dauntless-1-72.html

Jasno, nitko nikog na ništa ne sili. Cijena je količina novca koju je netko spreman platiti. Ali me baš zanima gdje je granica. Što ako za 3 mjeseca avion-jednosjed u 1:72 bude koštao 500 kuna? Zašto ne i 1500 kn?

Damir

Posts : 1335
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Snažan rast cijena maketa, stanje na tržištu, budućnost hobija Empty Re: Snažan rast cijena maketa, stanje na tržištu, budućnost hobija

Postaj by Poky pon stu 07, 2022 10:54 am

Evo na OMFu prednaruđbe za Tamiyin F-35 u 1/48 600kn!!!! Pa kaj je unutra hebote!?!?!!!
Ne neke stvari mi definitivno ne idu u glavu.....
Poky
Poky

Posts : 880
Join date : 18.02.2015
Location : Zagreb

[Vrh] Go down

Snažan rast cijena maketa, stanje na tržištu, budućnost hobija Empty Re: Snažan rast cijena maketa, stanje na tržištu, budućnost hobija

Postaj by Damir uto stu 15, 2022 2:22 pm

Novi Airfixov Gloster Meteor u 1:72:

https://www.hyperscale.com/2022/reviews/kits/airfixa04064reviewbg_1.htm

...cijena 24 funte iliti 210 kuna!

Ja sam navikao da toliko koštaju makete u 1:32, a ne u 1:72...

Maketa izgleda prekrasno detaljirano, ali u današnje vrijeme kompjutorskog dizajna to je postao standard, ne velika poteškoća. Na kraju opet ostaje brizganje plastike u kalupe...






Damir

Posts : 1335
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Snažan rast cijena maketa, stanje na tržištu, budućnost hobija Empty Re: Snažan rast cijena maketa, stanje na tržištu, budućnost hobija

Postaj by Poky uto stu 15, 2022 10:44 pm

...ali u današnje vrijeme kompjutorskog dizajna to je postao standard, ne velika poteškoća. Na kraju opet ostaje brizganje plastike u kalupe...
Možda je i u tome kvaka ,čovu koji je to radio na kompu treba platiti, koliko sam ja upoznat najveći dio cijene odlazi na dizajniranje u CADu i izradu samog kalupa...
Lako kinezu kad mu to jedan od milijuna kineza u 1000 tvornica za brizganje plastike odradi za 10baksa dnevno, a drugo je kad to radi englez koji bi plaču od 3000 funti...
E sad englez će to odradit i dić cijenu makete ,a kinez će pratit cijenu i osigurat profit državi... Svatko normalan je znao da će se trčanje za profitom i premještanje proizvodnje u Kinu kad tad nama "običnima ljudima" obit o glavu,a menađeriju ionako za to nije briga, oni imaju i dalje svoj profiti rast...
Poky
Poky

Posts : 880
Join date : 18.02.2015
Location : Zagreb

[Vrh] Go down

Snažan rast cijena maketa, stanje na tržištu, budućnost hobija Empty Re: Snažan rast cijena maketa, stanje na tržištu, budućnost hobija

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.