Maketarum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Film "Bitka za Midway", 2019

3 posters

Go down

Film "Bitka za Midway", 2019 Empty Film "Bitka za Midway", 2019

Postaj by Damir sub stu 16, 2019 12:31 pm

Novi film, trenutno u kinima, svakako pogledati (u kinu).

Recenzije ovog filma, redatelj i katastrofalna iskustva "kompjutorske grafike" nekih nedavnih "avionskih" filmova, dosta su me plašile. Išao sam film pogledati s idejom - "radi se o temi koja mi je hiperzanimljiva, a kakav je film mi je manje bitno".

Ugodno sam iznenađen, film je bolji nego sam mogao i pretpostaviti. Ali uvjetno - bolji je za nas fanove te teme. Sad razumijem opće "filmske" kritike, jer za obične gledatelje film možda ne pruža dovoljno. Glumci i dijalozi nisu spektakularni, a i nema puno "muško-ženskih" i ostalih "karakternih" peripetija. No ono što je nama fanovima tematike bitno je ovo:

- fakti su jako dobro posloženi. U filmu se redaju događaji točno onako kako su išli, čak je i mjera pojedinih krupnijih faza bitaka ali i bitnih detalja dobro pogođena. Bojao sam s da će biti nekih "intervencija u starnost" (redatelji to rade s ciljem dramatski boljeg filma), ali se to uglavnom nije dogodilo. Scenarist je odabrao gotovo ne intervenirati u fakte, ispravno je zaključio da je i stvaran slijed događaja dovoljno spektakularan. Ili je imao respekt prema temi.

- i japanska strana ima "dimenziju", Japanci nisu ideološki predstavljeni kao "zombiji" (što se često događa kod "epskih" filmova), ima tu i slojeva, dijaloga, karaktera i časti.

- TEHNIČKI je stvar jako uspjela. Možda nije 100% savršeno, ali konačno su "kompjutori" meni nevidljivi, konačno mogu gledati film kao da je to stvarno. I da nema ničeg drugog, za nas fanove je dovoljno gledati te SBD-ove i TBD-ove u letu, zaista izgledaju uvjerljivo. Prekrasne su scene općeg horizonta s preletom aviona, razni pogledi na nosače, pogled na flotu iz aviona i sl. Čak i scene samih bitaka, jako hektične i "prštajuće", nisu pretjerane. Avioni gore, padaju i raspadaju se prilično realno, a strašna protuvionska vatra zaista skida i heroje.

Što se tiče nedostataka, ja ih ne vidim puno. Možda mi je odabir glumca-zajebanta Woodija Harrelsona za Nimitza malo "too-much" (iako ga je odigrao jako dobro), možda malo previše Kine kod Doolitleovog ridea (to je danak kineskim koproducentima filma) i možda je za moj ukus prevelik naglasak na Bestu (predstavljen malo prenapadno "kaubojski") i obavještajnoj službi (svi joj se klanjaju, ispada najvažniji kotačić u pobjedi). Sve su to minorni problemi, a za mene možda najveći nedostatak je potpuno odsustvo Wildcata (totalno su izostavili postojanje američkih lovaca). Ali sve to nije tako strašno, dobrih stvari je znatno više.

Preporuka (fanovima): SVAVAKO OTIĆI U KINO. Najjeftinija karta u kinu je oko 30 kuna, no za 60 kuna u "Areni" ima ona 4D projekcija (bez naočala, ali sa "drmanjem" i ostalim efektima). Preporučam ovo drugo, kad je bal nek je bal. Iako taj 4D nije bog zna kako uvjerljiv, ipak je doživljaj dobar. Od laika sa sobom povedite samo one koji naknadno neće puno gunđati zbog "dijaloga i glumaca". A naknadno se film može pogledati kao normalan, ili u kinu ili na nekoj drugoj platformi kod kuće.

Damir

Posts : 1334
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Film "Bitka za Midway", 2019 Empty Re: Film "Bitka za Midway", 2019

Postaj by Poky ned stu 17, 2019 12:23 am

Evo i ja bio u kinu sinoć s kumom i dvoumili se između LeMansa i Midwaya nakraju je kum presudio sa rečenicom: "Ratni spektakli se gledaju u kinu!" Very Happy
Sličnih sam razmišljanja kao i ti ,iako meni jako smeta sažimanje tih prvih 6mj. rata u 30min. puno se toga tu strpalo u to kratko vrijeme ,kum koji je laik za ww2 je stalno tražio neka objašnjenja tako da to definitivno nije imalo smisla, trebalo se skoncentrirati na  likove Dicka Besta , McKuskya, Nimitza , Laytona ,Yamaguchija ,Naguma i Yamamota i samu bitku .Po meni je dobro da se naglasila uloga obavještajaca ,a i Harrelson je jako dobro utjelovio Nimitza ,ćak mu i lići...Mene nije toliko smetao izostanak Wildcata  kao totalni izostanak potapanja Yorktowna odnosno japanskih napada, iako se slažem da bi bilo zanimljivo vidjeti i uloge lovačke avijacije, također ni Nagumova dilema nije nešto sjajno odrađena ,laik ne može skužiti o ćem se radi... CGI je odrađen korektno ima tu grešaka  (Devastatori nose potkrilne bombe i torpedo zajedno što je nemoguće, Dauntlessi poniru preduboko("stružu" po vodi, palubi i sl), ali sveukupno uz sve nedostatke ,definitivno ga se isplati otiči pogledati, za nas "filmske ratne fanatike" ovo je must see!
Inaće po meni jedan od boljih videa na temu Midwaya koji jako dobro objašnjava Japansku perspektivu i Nagumovu dilemu:
https://www.youtube.com/watch?v=Bd8_vO5zrjo&t=1170s
Poky
Poky

Posts : 880
Join date : 18.02.2015
Location : Zagreb

[Vrh] Go down

Film "Bitka za Midway", 2019 Empty Re: Film "Bitka za Midway", 2019

Postaj by Damir ned stu 17, 2019 8:41 am

Da, zato sam i rekao "uvjetno".

Za nas koji unaprijed znamo sve te detalje i kronologiju, sve je jasno. Mene ne smeta ni to sabijanje svega prije Midwaya u pol sata, jer je to ipak film o Midwayu. Za laike, obične gledatelje, možda neke stvari neće biti jasne, iako njima možda nisu ni bitne. Ja sam film gledao s 3 laika i ugodno se iznenadio s njihovim shvaćanjem, čak su 2 od 3 skužili i razlog "one scene s podmornicom"... (splet okolnosti, brod traži podmornicu, pa avioni ugledaju brod, a on ih dovede do flote...)

Damir

Posts : 1334
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Film "Bitka za Midway", 2019 Empty Re: Film "Bitka za Midway", 2019

Postaj by mpuky sub stu 23, 2019 8:16 pm

Znači sad i ja moram u kino 🤔
mpuky
mpuky

Posts : 358
Join date : 26.02.2015

[Vrh] Go down

Film "Bitka za Midway", 2019 Empty Re: Film "Bitka za Midway", 2019

Postaj by Damir ned stu 24, 2019 4:25 pm

mpuky je napisao/la:Znači sad i ja moram u kino 🤔

I to hitno! Very Happy

Damir

Posts : 1334
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Film "Bitka za Midway", 2019 Empty Re: Film "Bitka za Midway", 2019

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.