Maketarum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Recenzija: OEFH Sonderband 32 - Flugzeugfabrik Thöne & Fiala 1914-1918

3 posters

Go down

Recenzija: OEFH Sonderband 32 - Flugzeugfabrik Thöne & Fiala 1914-1918 Empty Recenzija: OEFH Sonderband 32 - Flugzeugfabrik Thöne & Fiala 1914-1918

Postaj by dragonlanceHR pet vel 20, 2015 9:12 pm

Kad me Damir pozvao da nešto napišem ovdje, malo sam ostao zatečen što napisati, jer godinama nisam napisao ništa za matični HRCappuccino maketarski webzin (znam, dečki, znam), a i izbjegavam domaće forume.

Srećom, taman mi je ovaj tjedan stigla ova knjižica u izdanju udruge Austrijskih zrakoplovnih povjesničara -Österreichischen Flugzeug Historiker.

Recenzija: OEFH Sonderband 32 - Flugzeugfabrik Thöne & Fiala 1914-1918 Sonderdruck

Radi se o povijesnom osvrtu na najmanjeg proizvođača zrakoplova u Austro-Ugarskoj monarhiji - firmu Thöne & Fiala.

U tri godine svojeg postojanja, firma je proizvela samo 55 zrakoplova, a najpoznatija je po tome da je bila jedna od šest tvrtki koje su proizvodile jedini lovački zrakoplov izvorne konstrukcije žuto-crne monarhije - Aviatik D.I. Ironično je da su od oko 750 proizvedenih zrakoplova tog tipa (prema ovoj knjizi, 677 prema JaPo-u) sačuvana samo dva - oba proizvodnje Thöne & Fiala, koja je proizvela samo 34 komada.

Proizvodnji tog lovca posvećen je veći dio knjige, ujedno i najinteresantniji maketarima. Uz njega, firma je proizvodila i manje količine drugih zrakoplova te dijelove i instrumente za zrakoplove drugih proizvođača (spremnike za gorivo, letne instrumente).

E sad, isplati li se ona za prosječnog maketara? Odgovor je - ne. Koga zanima Aviatik D.I, bolje mu je da nabavi stari Windsock Datafile ili još bolje izvrsnu JaPo monografiju. Potonja je malo teže nabavljiva ali može se naći na buvljacima na maketarskim natjecanjima van Hrvatske.

No za povjesničara predstavlja mali dragocjen uvid u funkcioniranje zrakoplovne industrije Austro-Ugarske monarhije.

Opširniju recenziju možete očekivati uskoro na HRCappuccinu. Knjiga se može nabaviti samo direktno od izdavača, a cijena je 25 EUR +PP +troškovi uplate na inozemni bankovni račun - ja sam srećom rješio plaćanje preko kolege koji živi u Austriji.

Da netko u 2015. godini ne prima PayPal....

dragonlanceHR

Posts : 131
Join date : 19.02.2015

[Vrh] Go down

Recenzija: OEFH Sonderband 32 - Flugzeugfabrik Thöne & Fiala 1914-1918 Empty Re: Recenzija: OEFH Sonderband 32 - Flugzeugfabrik Thöne & Fiala 1914-1918

Postaj by Damir sub vel 21, 2015 8:08 am

Super, thanks za informacije.
Sviđa mi se preporuka (ovdje: da se ne isplati za prosječnog maketara), takvo stavljanje u kontekst i usporedbu s ostalima je jako korisno za čitatelje recenzija.
PS: moram priznati da me iznenadilo postojanje austrijske knjige o nečem vezanom uz K.u.K. zrakoplovstvo, toga postoji "kao šafrana" (čitaj: gotovo ništa). Često sam po Beču tražio nešto u tom smislu, u Grazu sam i živio godinu dana... ...no knjige o našem tadašnjem zajedničkom zrakoplovstvu i subjektima koji se tiču istog pišu svi drugi, samo ne Austrijanci.. Englezi (Windsock), Česi (JaPo), Hrvati...

Damir

Posts : 1324
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Recenzija: OEFH Sonderband 32 - Flugzeugfabrik Thöne & Fiala 1914-1918 Empty Re: Recenzija: OEFH Sonderband 32 - Flugzeugfabrik Thöne & Fiala 1914-1918

Postaj by dragonlanceHR sub vel 21, 2015 8:58 am

Istina je da ih ima na kapaljku, no ima ih mada su sve dobavljive samo na sekundarnom tržištu.

Recenzija: OEFH Sonderband 32 - Flugzeugfabrik Thöne & Fiala 1914-1918 XrYHQ32s

Die Flugzeuge der k.u.k. Luftfahrtruppe und Seeflieger 1914-1918 - Hauke, Schroeder, Toetschinger - puno slika, malo teksta ali kvalitetan tisak, ima popis svih serijskih brojeva, posebno poglavlje o motorima, profile u boji.

Recenzija: OEFH Sonderband 32 - Flugzeugfabrik Thöne & Fiala 1914-1918 SzFTj5cs

Austro-Hungarian Army Aircraft Of World War One - Peter M. Grosz, George Haddow, Peter Schiemer - postoji i njemačka verzija, ogromna knjižurina sa nacrtima 1/72 i 1/48, ali samo za kopnenu vojsku odn. Luftfahrtruppe - vrijedi svaku kunu po stranici (doslovno, košta ali i vrijedi).

Recenzija: OEFH Sonderband 32 - Flugzeugfabrik Thöne & Fiala 1914-1918 E5mOLS4s

Die k.u.k. Seeflieger: Chronik und Dokumentation der österreichisch-ungarischen Marineluftwaffe 1911-1918 (Beiträge zur österreichischen Marinegeschichte - Schupita - ovu još ganjam pa ne mogu reći kakva je.

Tu je i serija Die Luftsiege der k. u. k. Luftfahrtruppen - Karl Meindl. 10 tomova, pokriva sve fronte, no nikada ih nisam vidio.

Keimel, Reinhard (1981). "Die Heeresflugzeuge der k.u.k Luftschifferabteilung bzw. der k.u.k. Fligerkompanien von 1909 - 1918". Oesterreichs Luftfahrzeuge-Gschichte der Luftfahrt von den Anfaengen bis Ende 1918. - ovu isto nikada nisam vidio, samo sam čuo za nju.

Navodno da se sprema (informacija sa Modelforuma CZ) dvotomna austrijska knjiga o radnom konju k.u.k. avijacije - Hansi-Brandenburg C.I. No to je već dvije godine stara informacija, a knjige nisam našao. U svakom slučaju neće biti jeftina.

dragonlanceHR

Posts : 131
Join date : 19.02.2015

[Vrh] Go down

Recenzija: OEFH Sonderband 32 - Flugzeugfabrik Thöne & Fiala 1914-1918 Empty Re: Recenzija: OEFH Sonderband 32 - Flugzeugfabrik Thöne & Fiala 1914-1918

Postaj by Poky sub vel 21, 2015 12:02 pm

Kakođer mi je drago vidjeti ovu recenziju ,upravo iz razloga što nije tema iz "maketarskog mainstream", nadam se da je to i smjer kojim ide ovaj forum ,dakle u teme koje su za široku maketarsku populaciju ,ajmo reć egzotika...
Poky
Poky

Posts : 876
Join date : 18.02.2015
Location : Zagreb

[Vrh] Go down

Recenzija: OEFH Sonderband 32 - Flugzeugfabrik Thöne & Fiala 1914-1918 Empty Re: Recenzija: OEFH Sonderband 32 - Flugzeugfabrik Thöne & Fiala 1914-1918

Postaj by Damir ned vel 22, 2015 6:58 am

Mislim da sam čuo za sve tri navedene knjige (poznam naslovnice), ali niti jednu nisam imao u rukama. Za ovu srednju mi se čini da je nekakva "Biblija" u tematici K.u.K zrakoplovstva, vjerojatno zato što je na engleskom (je li jedina na engleskom..?) Nisam znao da je originalno austrijska, zbog engleskog jezika i miješanih prezimena autora. Koliko si ju platio?

Damir

Posts : 1324
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Recenzija: OEFH Sonderband 32 - Flugzeugfabrik Thöne & Fiala 1914-1918 Empty Re: Recenzija: OEFH Sonderband 32 - Flugzeugfabrik Thöne & Fiala 1914-1918

Postaj by dragonlanceHR ned vel 22, 2015 11:00 am

Mislim, znači ne sjećam se točno u kunu, da me koštala na akciji na Amazonu 69USD + 40USD poštarine (veliki format, težina).
Srećom je tada dolar bio oko 5 kuna. No pazi, u njoj nema mornaričkih zrakoplova (Seeflieger), samo kopnena vojska.

Inače, autori su ti svi Germani Very Happy

Ova prva me koštala oko 60 EUR sa PP direktno od izdavača tamo negdje 2002.-2003. (drugo izdanje, 1997.), srećom primaju kartice.

dragonlanceHR

Posts : 131
Join date : 19.02.2015

[Vrh] Go down

Recenzija: OEFH Sonderband 32 - Flugzeugfabrik Thöne & Fiala 1914-1918 Empty Re: Recenzija: OEFH Sonderband 32 - Flugzeugfabrik Thöne & Fiala 1914-1918

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.