Maketarum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima

Go down

Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima Empty Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima

Postaj by Damir sub sij 12, 2019 12:04 pm

Muzej kod sela Vigna di Valle nije baš najjednostavnije doseći, ali nije niti jako komplicirano. Za nas ljubitelje zrakoplovstva je svakako nezaobilazan prilikom posjeta Rimu.
Prvo malo o tehnikalijama:
Ide se vlakom iz Rima, karta košta 3 eura, a vožnja traje cca 1 h. Linija tog prigradskog vlaka (za Bracciano) je česta, svakih 1 h, a stoji na mnogim stanicama u Rimu. Dakle - nije nužno u nju ući baš na kolodvoru Ostiense (kako piše u uputama), nego se može ući i npr. na kolodvoru Tiburtina ili na stanici St-Pietro (nakon jutarnjeg posjeta crkvi Sv. Petra). Vlak je čist i moderan, točan, s najavom svake slijedeće stanice (i zvučnom i na ekranu), ne možete fulati stanicu.

Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima Mapak10

Nakon tih cca 1 h vožnje, izlazi se u selu Vigna di Valle (1 stanica prije Bracciana), a onda slijedi cca 30 minuta hoda do muzeja (ili dulje ako želite sporije šetati), prvo preko polja a onda nakon toga vijugavom cestom do jezera. Ulaz u muzej je besplatan. Posjetu muzeju zbog svih tih vožnji i hoda treba planirati kao cjelodnevni izlet (možda ostane nešto malo vremena u Rimu nakon povratka pred večer). Na samoj lokaciji ne treba baš računati na ugostiteljsku ponudu, iako postoji nekakav kafić (ponuda je slaba a i nije čitavo vrijeme otvoren). Preporučam u ruksaku nositi vino ili vodu, sendviče, banane, kekse...
Muzej je vrlo "user-friendly", svjetao i s prilično dobro pristupnim eksponatima.

Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima Mapa10

Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima P1051211

Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima P1051911


Zadnja promjena: Damir; sub sij 12, 2019 12:38 pm; ukupno mijenjano 5 put/a.

Damir

Posts : 1076
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima Empty Re: Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima

Postaj by Damir sub sij 12, 2019 12:11 pm

Tih nekoliko hangara muzeja nalaze se doslovno na obali jezera. Ispred hangara se naliazi nekoliko modernijih letjelica, a u hangarima su zrakoplovi od početaka zrakoplovstva do cca 1950-tih godina. Prvi hangar posvećen je najstarijim letjelicama, ima tamo zaista zanimljivih stvari.

Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima P1051212

Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima P1051213

Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima P1051214

Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima P1051215

Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima P1051310

Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima P1051311


Zadnja promjena: Damir; sub sij 12, 2019 12:20 pm; ukupno mijenjano 1 put.

Damir

Posts : 1076
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima Empty Re: Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima

Postaj by Damir sub sij 12, 2019 12:17 pm

Srednji hangar je prekrasan, baš "talijanski". Posvećen je međuratnom razdoblju i slavi talijanske uspjehe. Ima tamo egzotičnih talijanskih vojnih dvokrilaca (među niima i Fiati 32 i 42), i ne baš skroz lijep mlažnjak Caproni Campini, ali najljepši su crveni talijanski predratni rekorderi s plovcima, oni iz Schneiderovih natjecanja. Ima ih 4, nisam niti znao da ih ima toliko.

Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima P1051411

Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima P1051410

Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima P1051511

Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima P1051512

Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima P1051513

Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima P1051412

Damir

Posts : 1076
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima Empty Re: Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima

Postaj by Damir sub sij 12, 2019 12:31 pm

I, konačno, zadnji hangar s najvećim zvijezdama: SM-79, sva tri Macchija (200, 202, 205), Fiat G55... ...i još ponešto (Spit, P-51, par modernijih..), pa i zanimljivih glomaznijih čudovišta.

Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima P1051610

Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima P1051611

Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima P1051710


Zadnja promjena: Damir; sub sij 12, 2019 12:40 pm; ukupno mijenjano 2 put/a.

Damir

Posts : 1076
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima Empty Re: Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima

Postaj by Damir sub sij 12, 2019 12:32 pm

Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima P1051711

Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima P1051712

Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima P1051810

Damir

Posts : 1076
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima Empty Re: Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima

Postaj by Damir sub sij 12, 2019 12:33 pm

Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima P1051811

Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima P1051812

Damir

Posts : 1076
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima Empty Re: Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima

Postaj by Poky sub sij 12, 2019 12:40 pm

Zavidan sam ti.... Jel imaš koju fotku krupnije ,ovaj metalni presten na motoru MC-200?
i još jedno pitanje jel ti se ćini da je ova tamno zelene na Macijima i Fiatu ista boja?
Poky
Poky

Posts : 697
Join date : 18.02.2015
Location : Zagreb

[Vrh] Go down

Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima Empty Re: Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima

Postaj by Damir sub sij 12, 2019 12:50 pm

Poky je napisao/la:Zavidan sam ti.... Jel imaš koju fotku krupnije ,ovaj metalni presten na motoru MC-200?

Evo...

Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima 210

Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima 310

Damir

Posts : 1076
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima Empty Re: Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima

Postaj by Damir sub sij 12, 2019 1:08 pm

Poky je napisao/la:i još jedno pitanje jel ti se ćini da je ova tamno zelene na Macijima i Fiatu ista boja?

Prislanjao sam svoje čipove autoboja uz to. Zelene na MC-202 i 205 i Fiatu G-55 su vrlo slične, gotovo iste, a čini mi se a je i na SM-79 takva. Čudna boja, nekakva zagasito tamno zeleno-siva. Po Federal-standardu mi se najbližom čini 34092. Za nas "odokativce": uzeo bih neku standardnu olive zelenu (npr. RAF-ov Dark-green ili RLM71) i šišnuo u nju dobru dozu tamnosive... Naravno, to su muzejski primjerci, treba uzeti u obzir.

Boje na MC-200 su nekako "živahnije", zelena je puno više zelena a puno manje siva...

Damir

Posts : 1076
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima Empty Re: Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima

Postaj by tlikso sub sij 12, 2019 1:26 pm

Je to tamo i Dewoitine D.27? Ako je bio bih zahvalan na dodatnim fotografijama istoga. Planiram raditi svoju 1/72 u JKRV oznakama.

tlikso

Posts : 241
Join date : 22.02.2015

[Vrh] Go down

Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima Empty Re: Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima

Postaj by Damir sub sij 12, 2019 1:53 pm

tlikso je napisao/la:Je to tamo i Dewoitine D.27? Ako je bio bih zahvalan na dodatnim fotografijama istoga. Planiram raditi svoju 1/72 u JKRV oznakama.

To je Ansaldo AC 2, licencno proizvedeni Dewoitine D.1

Slične su stvari, možda ti momognu neki detalji. Ako hoćeš, šibnem ti karakteristične fotke na mejl, samo ti provjeri što je bitno (i isto). Jasno, isfotkao sam ga dosta, jer je i češkoslovačka Škoda D.1 proizvedena po toj licenci...

Damir

Posts : 1076
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima Empty Re: Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima

Postaj by tlikso sub sij 12, 2019 2:41 pm

Ma da, sada vidim i sam da je D1 u pitanju. D.27 ima okrugle završetke krila. No i D1 me jako zanima jer i tu maketu radim Smile)

tlikso

Posts : 241
Join date : 22.02.2015

[Vrh] Go down

Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima Empty Re: Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima

Postaj by 9A4Tc pon sij 14, 2019 1:08 pm

Jako lijepe slike.

Inače, u Lago di Bracciano leži Nevile Duke-ov Spitfire Mk.VIII:

Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima 30073-14238-66-pristine


Eduard u 1/72:

Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima 523301-14238-28
9A4Tc
9A4Tc

Posts : 36
Join date : 19.02.2015
Location : Varaždin

http://www.HRCappuccino.org

[Vrh] Go down

Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima Empty Re: Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima

Postaj by dragonlanceHR uto sij 15, 2019 3:47 pm

Poky,
bježi od restauracija.
http://www.stormomagazine.com/RegiaAeronauticaColorsinWWII_3a.htm
Na tom linku je sve što ti treba.
Vedran

dragonlanceHR

Posts : 131
Join date : 19.02.2015

[Vrh] Go down

Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima Empty Re: Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima

Postaj by Poky uto sij 15, 2019 8:30 pm

Ma jasno ,sam sam pitao dal su koristili istu boju za sve..
Poky
Poky

Posts : 697
Join date : 18.02.2015
Location : Zagreb

[Vrh] Go down

Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima Empty Re: Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima

Postaj by Damir sri sij 16, 2019 9:17 am

dragonlanceHR je napisao/la:Poky,
bježi od restauracija.
http://www.stormomagazine.com/RegiaAeronauticaColorsinWWII_3a.htm
Na tom linku je sve što ti treba.
Vedran

Super! Taj link za zelenu boju Macchija navodi Verde Mimetico 2, s FS ekvivalentom 34092 - upravo tako kako sam ja odšacao tamo usporedbom s čipovima boja. Smile

Zapravo me to niti ne čudi, vjerujem da su u restauraciji muzejskih prijeraka jako pazili na boje. U Rimu sam se našao i malo družio s poznatim talijanskim maketarom Mauriziom di Terlizzijem. On je autor većine knjiga o Macchijima (i šire), a sam za sebe kaže da je najveći autoritet za Macchije. Između ostaloga jako puno surađuje s tim muzejem. Pričali smo uglavnom o Messerima (u depozitaru imaju komade, namjeravaju sastaviti jednog), ali je spomenuo i da je surađivao na rekonstrukciji muzejskih Macchija (npr. njegova replika REVI nišana je navodno u Macchiju u muzeju). Sasvim je izvjesno da je i pri izboru boja vođeno računa o svemo u o čemu vode računa i maketari.  

PS: ...naravno da sam pitao za Macchije sa zvonimircima. Kaže da nikad nije čuo/vidio i da ne vjeruje. Smile

Damir

Posts : 1076
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima Empty Re: Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima

Postaj by Damir sri sij 16, 2019 9:20 am

9A4Tc je napisao/la:Jako lijepe slike.

Inače, u Lago di Bracciano leži Nevile Duke-ov Spitfire Mk.VIII:


Taj nije izvađen, još leži u jezeru?
U muzeju je jedan Spit vrlo sličan ovome, samo s talijanskim kokardama.

Damir

Posts : 1076
Join date : 15.02.2015

[Vrh] Go down

Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima Empty Re: Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima

Postaj by 9A4Tc sri sij 16, 2019 1:24 pm

Da, još je u jezeru.

Tamo se baš ne rade nekakvi zahvati kako bi se izbjeglo zagađenje, jer iz njega ide opskrba vode za Rim.

A i vulkanskog je porijekla sa puno podvodnih izvora, pa pitanje da li bi ga i našli.
9A4Tc
9A4Tc

Posts : 36
Join date : 19.02.2015
Location : Varaždin

http://www.HRCappuccino.org

[Vrh] Go down

Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima Empty Re: Talijanski zrakoplovni muzej kod Rima

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.